به گزارش افکارنیوز،

 «سالار تاوکوزی» تحلیلگر کُردی، دلیل تقویت جریان سلفی در منطقه کردستان عراق را به روابط «مسعود بارزانی » رئیس حزب دموکرات کردستان و رئیس پیشین این منطقه با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تاثیر پول این کشورها مرتبط دانست.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومه»، تصریح کرد: حاکمیت فاسد در منطقه کردستان می‌خواهد ذهن جوانان را از فساد و ناکامی‌های خود منحرف سازد و به همین دلیل از توسعه و گسترش فعالیت گروه‌های افراطی دینی و مساجد جریان سلفی که در آن به جوانان افکار افراطی آموزش داده می‌شود، غفلت می‌کند.

این تحلیلگر کُرد می‌گوید: رابطه دولت منطقه کردستان و احزاب حاکم با کشورهای حاشیه خلیج [فارس]، نقشی مهمی در عدم مقابله با این افراطی‌ها و ممانعت از گسترش آنها و تاثیراتشان بر جوانان دارد.

وی افزود که در پشت پرده گسترش مساجد جریان سلفی در شهرهای مختلف منطقه کردستان طی سالهای اخیر، پولهای کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد. به ویژه که کُردها به ذات مذهبی میانه‌‌ و متعادل معروفند و افکار افراطی برای آنها عجیب می‌نماید.

 حضور جریان سلفی در کردستان عراق به عنوان بخشی از یک جریان اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری خود را نشان می‌دهد و قدرتنمایی می‌کند. 

در کتاب «سلفیت در کردستان عراق؛ تاریخ، رسانه‌ها، انتقادات» که در ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی چاپ شد، «محمد حریری» پژوهشگر عراقی کُرد و متخصص در امور جنبش‌های اسلامی می‌گوید که روابط سلفی‌ها و نظام کُردی در اقلیم کردستان تا حدودی زیادی بر اساس منفعت‌گرایی و مصلحت‌اندیشی است و در واقع این مصلحت و منفعت است که تعیین می‌کند روابط دو طرف به کدام سمت و سوی حرکت کند.

وی معتقد است که دولت کردستان عراق با آن دسته از جریان‌ها و گروه‌های سلفی که به حمایت از آن می‌پردازند روابط صمیمانه برقرار کرده و از فسادهای این گروه‌ها چشم‌پوشی می‌کند. امادر قبال آن دسته از گروه‌ها و جریان‌های سلفی که با آن مخالفت می‌کنند، موجی از ارعاب را به راه می‌اندازد و تلاش می‌کند تا آن‌ها را از تداوم رویکرد و گرایش‌شان بازدارد.