«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه مخالفت پاریس را با خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، لودریان در این خصوص گفت، در دیدار با «مایک پامپئو» مخالفت دولت فرانسه با خروج یک‌جانبه آمریکا از افغانستان و عراق را اعلام خواهد کرد.

وزیر امور خارجه فرانسه که قرار است روز دوشنبه در پاریس با پامپئو دیدار کند، علت مخالفت خود با خروج نیروهای آمریکایی از غرب آسیا را ادامه داشتن مبارزه با گروه تروریستی داعش عنوان کرد.

نظامیان تروریست آمریکایی بامداد ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در یک اقدام جنایتکارانه، سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابومهدی المهندس، نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را به همراه شش نفر دیگر در بغداد به شهادت رساندند.  پس  از این اقدام، پارلمان عراق به تاریخ پانزدهم دی ماه سال ۱۳۹۸ شمسی طرح اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور را به تصویب رساند.

از سوی دیگر براساس توافقنامه آمریکا و طالبان، واشنگتن متعهد شده که در صورت تضمین این گروه بر عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به آمریکا و متحدین این کشور و گفتگو با دولت افغانستان برای رسیدن به یک توافقنامه و همچنین قطع ارتباط با القاعده تمام سربازان خود را خارج کند.