وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که مقامات این کشور طی سفر «مایک پامپئو » وزیر خارجه آمریکا به پاریس مخالفت خود را با خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان آشکار خواهد کرد.

 به گزارش «رویترز»، وزیر خارجه آمریکا دوشنبه در سفر به پاریس با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه دیدار خواهد کرد.

ترامپ در ماه اکتبر در اظهاراتی که بسیاری از کارشناسان آن را "انتخاباتی" و با هدف افزایش شانس پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌دانستند، در توئیتی اعلام کرد که همه نظامیان آمریکایی باید تا کریسمس (25 دسامبر) خاک افغانستان را ترک کنند.

 از سوی دیگر پایگاه خبری «اکسیوس» اخیراً به نقل از منابع آگاه در دولت آمریکا اعلام کرد که منصوب شدن سرهنگ «داگلاس مک‌گرگور» به سمت مشاور ارشد «کریستوفر میلی»  –که به‌ تازگی از سوی دونالد ترامپ به عنوان سرپرست وزارت دفاع آمریکا منصوب شده است- نشان می‌دهد که دولت ترامپ به دنبال سرعت بخشیدن به روند خروج نیروهای آمریکایی از خاک افغانستان است.

داگلاس مک‌گرگور در سال 2019 به دونالد ترامپ توصیه کرده بود که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج و حتی سفارت آمریکا در کابل را نیز تعطیل کند. وی همچنین گفته بود که برای خروج از افغانستان نیازی به مذاکره با طالبان نیست.

گفتنی است که آمریکا در توافقنامه قطر متعهد شده که مشروط به پایبندی طالبان به تعهداتش در این توافقنامه همه نیروهایش را تا ماه می سال 2021 از افغانستان خارج کند.