"خشم" آمریکایی‌ها از "محمد بن‌سلمان " به خاطر قتل وحشیانه  جمال خاشقجی  فقط محدود به حزب دموکرات نمی‌شود بلکه حتی حزب جمهوری‌خواه و به‌ویژه نزدیکانِ ترامپ از جمله سناتور "لیندسی گراهام" از این جنایت و شخص بن‌سلمان خشمگین هستند و همگی آنها محاکمه بن‌سلمان را به خاطر این دست داشتن در این جنایت و نیز توقف فروش سلاح به عربستان سعودی را خواستار هستند؛ نه به خاطر اینکه با این سلاح‌های آمریکایی، یمنی‌ها کشته می‌شود بلکه به خاطر انتقام از خون خاشقجی!.

موضوع قابل توجه این است که بایدنِ خشمگین از بن‌سلمان به خاطر قتل خاشقجی، در دولت "باراک اوباما" معاون رئیس‌جمهور بود؛ دولتی که اگر حمایت کاملش از عربستان سعودی نبود این رژیم نمی‌توانست جنگ تمام‌عیاری را علیه ملت یمن در سال 2015 آغاز کند و یا حتی جرات نمی‌کرد دست به جنایات جنگی و جنایات ضد بشری در یمن طی 6 سال اخیر مرتکب شود و هیچ ترسی از پاسخگو شدن در مقابل جامعه جهانی نداشته باشد.

بهتر است بایدن، رئیس‌جمهور منتخب به جای اینکه از بن‌سلمان فقط به خاطر قتل جمال خاشقجی، که مقاله‌نویس در روزنامه "واشنگتن‌پست" بود، انتقام بگیرد از او به خاطر قتل و مجروح کردن صدها هزار تن از ملت بی‌گناه یمنی و آواره کردن میلیون‌ها تن از آنها انتقام بگیرد.

در این نوشتار درصدد نیستیم که از شناعت و زشتی قتل خاشقجی بکاهیم و بایدن حق دارد که از بن‌سلمان خشمگین شود ولی زشتی این جنایت که بایدن را متاثر کرده است قابل قیاس با شناعت قتل، آواره کردن و محاصره بیش از 20 میلیون یمنی بی‌گناه نیست که تنها گناه‌شان این است که به رژیم سعودی تسلیم نمی‌شوند.

توجیه خشم بایدن از بن‌سلمان به خاطر قتل خاشقجی به عنوان یک واکنش بشردوستانه، دشوار است اگر این توجیه درست باشد پس بهتر است بایدن از شنیدن اظهارات "دیوید بیزلی" رئیس برنامه جهانی از شدت خشم منفجر شود؛ جایی که بیزلی گفت: "اگر که چشم‌پوشی کنیم شکی نیست که یمن طی ماه‌های آینده به درون پرتگاه گرسنگی نابودگری سقوط خواهد کرد.. . سایه مرگ جان میلیون‌ها مرد، زن و کودک یمنی را به علت گرسنگی تهدید می‌کند."

بایدن، رئیس‌جمهور منتخب بهتر از هر کسی دیگر می‌داند که اگر چراغ سبز دولت‌های اوباما و ترامپ نبود بن‌سلمان هرگز جرات و جسارت حمله به یمن و ارتکاب جنایات ضد بشری علیه ملت یمن را پیدا نمی‌کرد. لذا بهتر است بایدن برای اثبات "انسانیتش" در مقابل جنایات علیه ملت یمن و تنها جنایتکار جنگ یمن، یعنی بن‌سلمان، خشمگین شود و واکنش نشان دهد.