مشاور امنیت ملی سابق آمریکا امتناع دولت فعلی واشنگتن از اجرای روند مسالمت آمیز قدرت را خطری جدی برای امنیت ملی این کشور توصیف کرد.

سوزان رایس در مطلبی که از سوی روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد گفت امتناع ادامه دار دولت دونالد ترامپ از ملاقات با تیم انتقال قدرت جو بایدن تنها امنیت ملی ما را به مخاطره می‌اندازد.

مقام سابق دولت باراک اوباما یادآور شد دولت منتخب بدون دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده و مهم توان مقابله با آنچه در آینده با آن روبروست را ندارد. رایس یادآور شد برای بایدن و تیم ارشد امنیت ملی او جلسات مهم اطلاعاتی روزانه‌ای که به عنوان دولت منتخب حق برگزاری آن را دارند، فراهم نشده است.

رایس که در حال حاضر در تیم مشاوران کابینه بایدن مشغول به همکاری است، گفت تیم‌های بررسی آژانس بایدن-هریس تشکیل شده اند، اما از دسترسی به همه عناصر قوه مجریه محروم شده اند. تبادل اطلاعات و تخصص حیاتی که به مبارزه با بیماری کرونا و بازگشایی سریع اقتصاد کمک می‌کنند، متوقف مانده است.

سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل افزود ترامپ و بسیاری از جمهوری خواهان به جای اقدام در راستای منافع ملی برای سازماندهی انتقال مسئولانه و دموکراتیک قدرت، وقت خود را صرف کاشتن بذر تردید‌های دروغین در مورد مشروعیت انتخاب بایدن می‌کنند. مقام امنیت ملی سابق آمریکا اضافه کرد: متاسفانه جای تعجب ندارد که ترامپ مصمم است در مسیر غیر قابل اجتناب خروج از کاخ سفید، آخرین ضربه نابودکننده را به دموکراسی و امنیت ملی ما وارد کند.

علی رغم گذشت بیش از ۱۲ روز از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیشتازی جو بایدن با ۳۰۶ رای الکترال ، دونالد ترامپ از پذیرش نتایج انتخابات اجتناب کرده است. بسیاری از سیاستمداران کهنه کار از هر دو حزب امتناع ترامپ از پذیرش نتایج انتخابات را تهدیدی برای امنیت ملی کشور می‌دانند.

ترامپ اما با انتشار چندین پیام در صفحه شخصی خود در توییتر، انتخابات سوم ماه نوامبر را سرشار از تقلب و فریب دانسته بود و حزب دموکرات را متهم کرد که به دنبال سرقت انتخابات هستند.