روزنامه لبنانی «الاخبار»، امروز (سه‌شنبه)، جزئیاتی را از دیدار « سعد الحریری » مأمور تشکیل کابینه در لبنان با «دورتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت افشا کرد که نشان می‌دهد سفیر آمریکا در مسیر تشکیل دولت جدید سنگ‌اندازی می‌کند.

 سعد الحریری به‌منظور رایزنی درباره تشکیل دولت جدید، روز گذشته، با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان دیدار کرد؛ اما روزنامه یادشده با «بی‌فایده» خواندن این دیدارها،‌ نوشت که مأمور تشکیل کابینه این کشور خود با دستانش خود را در یک گرداب گرفتار ساخته است.

در ادامه این گزارش آمده است که سعد الحریری تنها برای گذراندن زمان خود، و بدون داشتن هیچ گونه راه‌حلی، هر چند روز، به اموری از جمله رفتن به کاخ «بعبدا» می‌پردازد.

الاخبار در ادامه نوشت، با آنکه میشل عون به الحریری توصیه کرده است بایستی با تمام فراکسیون‌های پارلمانی دیدار داشته باشد، الحریری تا به این لحظه این اقدام را رد می‌کند.

طبق این گزارش، تمام نشانه‌ها حاکی از آن است که الحریری به این نتیجه رسیده، فرصت تشکیل دولت، صفر است؛‌ مسئله‌ای که مأمور تشکیل کابینه پس از دیدار با سفیر آمریکا به آن پی برده است.

الاخبار در ادامه فاش کرد که سفیر آمریکا در لبنان به الحریری اطلاع داده،‌ واشنگتن حضور حزب‌الله در دولت چه به‌صورت مستقیم چه از طریق متخصصان را نمی‌پذیرد. این مسئله در حالی است که الحریری تا پیش این دیدار بر «چشم‌پوشی» آمریکا از این مسئله تکیه کرده بود.

سفیر آمریکا که همواره به مداخله در امور لبنان می‌پردازد و دستورات واشنگتن را به مقامات لبنانی دیکته می‌کند، به هفته گذشته نیز با طرح اتهام‌هایی تکراری علیه حزب‌الله لبنان و حامیان این جنبش، بر تداوم فشارهای خود علیه حامیان مقاومت در لبنان تأکید کرده بود.

«سعد الحریری» نخست‌وزیر پیشین لبنان و رئیس جریان «المستقبل» در رایزنی‌های اخیر پارلمانی این کشور با کسب ۶۵ رأی از مجموع ۱۲۰ رأی نمایندگان به عنوان مأمور تشکیل کابینه لبنان انتخاب شد.