نخست وزیر عراق و وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه، آینده همکاری میان عراق و ائتلاف بین المللی تحت فرماندهی آمریکا را بررسی کردند.

به گزارش پایگاه خبری موازین نیوز، دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مصطفی الکاظمی روز سه شنبه یک تماس تلفنی از سوی مایک پامپئو وزیرخارجه آمریکا دریافت کرد که طی آن دو طرف درباره روابط دوجانبه بین دو کشور و همچنین تحولات اوضاع در منطقه گفت‌‌‌وگو کردند.»

بر اساس بیانیه مذکور، نخست وزیر عراق و وزیر خارجه آمریکا در این تماس تلفنی، توسعه همکاری‌های میان دو کشور در زمینه‌های مختلف را نیز مورد بررسی قرار دادند که از جمله آن بررسی آینده همکاری میان عراق و ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا در سایه افزایش قدرت عراق در مبارزه با تروریسم بود.»

«کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا خبر داد که بخشی از نیروهای آمریکایی طی ساعت‌های آینده خاک عراق و افغانستان را ترک می‌کنند.

وی که در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، افزود: «تعداد نظامیان آمریکا در عراق از ۳۲۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌یابد.»

میلر تاکید کرد که دستورات «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره خروج از عراق و افغانستان اجرا خواهد شد و این تصمیم پس از رایزنی با شورای امنیت ملی و فرماندهان نظامی اتخاذ می‌شود.

 ائتلاف بین الملی موسوم به ضد داعش طی ماه‌های گذشته تعدادی از پایگاه‌های نظامی را تحویل ارتش عراق داده است.

خروج نیرو‌های آمریکایی از عراق، مطالبه مردم و مصوبه پارلمان این کشور است که طی توافق میان بغداد-واشنگتن قرار است بر اساس جدول زمان‌بندی صورت گیرد و همه نیرو‌های آمریکایی خاک این کشور را ترک کنند.