یک گزارش تکان دهنده از تعرض جنسی متعدد به فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان پرده برداشت.

هلنا کندی، وکیل حقوق بشر در گزارشی ۴۰ صفحه‌ای تعرض و آزار و اذیت جنسی فعالان زن سعودی در زندان‌های عربستان را فاش کرد. در این گزارش آمده است زندانیان زن مجبور به تماشای فیلم‌های مستهجن شده و به طور مداوم تهدید به تجاوز می‌شوند. آویزان کردن این افراد از سقف، ضرب و شتم و شوک الکتریکی از دیگر موارد آزار و شکنجه این زنان عنوان شده است.

در این گزارش تکان دهنده صراحتا عنوان می‌شود که زندانیان زن سعودی  از سوی بازپرسان خود مجبور به انجام اقدامات غیر اخلاقی خواسته شده‌، شده اند. هلنا کندی از جامعه جهانی می‌خواهد حضور در نشست گروه ۲۰ به میزبانی عربستان را محکوم کنند و آزادی این فعالان زن را خواستار شوند.

در گزارش جدید کندی موارد آزار و سوء استفاده جنسی از زندانیان شامل: مجبور کردن فعالان حقوق زنان به انجام اعمال جنسی در برابر بازجویان و سایر اشکال آزار و اذیت جنسی از جمله تماشای فیلم‌های غیر اخلاقی می‌شود. آزار و اذیت جنسی زندانیان زن سعودی در زندان‌های عربستان به گواه زندانیان متعددی رسیده است.

بنا بر گزارش دیلی میلی، بازجویی برخی از این فعالان زن تحت نظارت سعود القحطانی، از حلقه نزدیکان ولیعهد عربستان و سازمان دهنده قتل جمال خاشقچی صورت گرفته است.

یکی دیگر از فعالان زن سعودی نیز گفته است که جلسات بازجویی وی تحت نظارت خالد بن سلمان، برادر کوچکتر ولیعهد انجام می‌شود. در این گزارش آمده است که بن سلمان به موقعیت خود می‌بالد و به این فعال زن می‌گوید: آیا می‌دانید من کیستم؟ من شاهزاده خالد بن سلمان هستم، سفیر ایالات متحده هستم و می‌توانم هر کاری را که دوست دارم درباره شما انجام دهم.

این وکیل حقوق بشری در گزارش خود تاکید می‌کند عربستان به طور جدی در حال نقض معاهدات و قوانین حقوق بشری در ارتباط با زندانیان زن است.