«عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی که در آلمان به سر می‌برد، در سخنانی خواستار عدم دخالت کشورها در مسائل حقوق بشری کشورش شد.

به نوشته وبسایت العرب، او در خصوص حکم اعدام مخالفان گفت: «ما قوانین خودمان را داریم و شما هم قوانین خودتان را دارید. عربستان سعودی کمترین میزان جرم و جنایت را در سطح جهان به علت قوانین بازدارنده‌اش دارد.»

عادل الجبیر افزود: «ما قوانین خودمان را چون که برخی می‌گویند آن را دوست نداریم، تغییر نمی‌دهیم. مانند این است که ما به آلمان بیاییم و بگوییم که باید در هتل‌هایتان مشروبات الکلی به فروش نرسد، چرا که در عربستان ممنوع است. آیا چنین چیزی قابل قبول است؟ طبیعتا نه. بنابراین دیگران نباید در امور داخلی عربستان سعودی دخالت کنند».

این مقام سعودی در خصوص بازداشت «لجین الهذلول» فعال حقوق زنان که در دو سال و نیم گذشته در زندان به سر می‌برد نیز گفت که نظام حقوقی سعودی مستقل عمل می‌کند و هیچ فشار خارجی را نمی‌پذیرد.

الجبیر سپس مدعی شد که بازداشت «لجین الهذلول» به علت مسائل مربوط به امنیت ملی عربستان سعودی رخ داده است.

انتقادات حقوق بشری از دولت سعودی همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست مجازی کشورهای عضو گروه ۲۰ افزایش یافته است. این نشست اقتصادی قرار است روز شنبه و یکشنبه هفته آتی به صورت ویدئوکنفرانس به میزبانی ریاض برگزار شود.

در همین ارتباط، ۴۵ عضو کنگره آمریکا در تاریخ یکم آبان ماه در نامه‌ای به «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا خواستار تحریم نشست گروه ۲۰ شدند و دلیل این درخواست را کارنامه سیاه دولت عربستان سعودی در حقوق بشر اعلام و تاکید کردند که واشنگتن باید خواستار انجام تغییرات ریشه‌ای در کارنامه سیاه عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر شود.

۶۵ قانونگذار اروپایی نیز با امضای توماری از اتحادیه اروپا خواسته‌اند که در راستای محکومیت اقدامات ضد حقوق بشری ریاض، از مشارکت در نشست گروه ۲۰ خودداری کند یا دست‌کم تعداد نمایندگان حاضر و سطح مشارکت در این نشست را کاهش دهد.