پس از سفر اخیر «مایک پامپئو» وزیرخارجه آمریکا به لبنان ، روزنامه لبنانی «الجمهوریه»، امروز (جمعه)، گزارش داد که « امانول ماکرون » رئیس‌جمهور فرانسه با پامپئو رایزنی‌هایی درباره اعمال تحریم علیه مقام‌های لبنانی داشته است.

روزنامه لبنانی یادشده به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشت که این درخواست ماکرون به این علت بوده که روند تشکیل دولت لبنان پیچده‌تر نشود و تلاش‌ها در این خصوص ناکام نماند.

مأمور کنونی تشکیل کابینه در لبنان «سعد الحریری» نخست‌وزیر پیشین این کشور و رئیس جریان «المستقبل» است که در رایزنی‌های اخیر پارلمانی در لبنان با کسب ۶۵ رأی از مجموع ۱۲۰ رأی نمایندگان به عنوان مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد.

دیپلمات‌های یادشده همچنین فاش کردند، پیش از آنکه «جو بایدن» نماینده دموکرات‌ها دولت را در این کشور به دست بگیرد، واشنگتن چنانچه مقام‌های لبنانی از زیر مسئولیت‌های خود در خصوص تشکیل دولت، «متوقف سازی تضییع [اموال] و فساد شانه خالی کنند و از حزب‌الله حمایت کنند»، آنها را تحریم خواهد کرد.

روزنامه لبنانی «الاخبار» نیز در این خصوص گزارش داده بود که «دورتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان به الحریری اطلاع داده،‌ واشنگتن حضور حزب‌الله در دولت چه به‌صورت مستقیم چه از طریق متخصصان را نمی‌پذیرد.

کشور لبنان در تاریخ چهارم اوت (۱۴ مرداد) شاهد انفجاری مهیب در بندر بیروت بود؛ انفجاری که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به دنبال داشت. در پی این انفجار، بحران سیاسی در این کشور تشدید شده است بطوریکه «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین و پس از او «مصطفی ادیب» مأمور تشکیل کابینه کناره‌گیری خود را اعلام کردند.