«احمد الکنانی» نماینده فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق امروز (شنبه) در سخنانی گفت که سفارتخانه آمریکا در بغداد ، تنها سفارتخانه جهان است که برای حفاظت از آن از سامانه دفاع موشکی استفاده می‌شود.

الکنانی به المعلومه گفت که هیچ سفارتخانه‌ای در دنیا نیست که از سامانه موشکی، هواپیما و تانک برای حفاظت از خود بهره ببرد و اقدامات آمریکایی‌ها برای حفاظت از سفارتخانه خود در بغداد، نقض حاکمیت عراق و قوانین بین‌المللی است.

در تاریخ ۱۴ تیر ماه ارتش آمریکا برای اولین بار سامانه دفاع موشکی پاتریوت خود را در سفارتخانه خود در منطقه سبز بغداد آزمایش کرد. سفارتخانه‌ ۴۲ هکتاری که مساحت آن از شهر واتیکان نیز بیشتر است.

این نماینده عراقی در خصوص اعلام خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از عراق نیز گفت که پارلمان تصمیم به مجازات آمریکا دارد و خروج آن‌ها کافی نیست.

به گفته الکنانی، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق هیچ درخواستی برای خروج آمریکایی‌ها از عراق نکرده بود و او باید پرونده قضایی علیه ترور فرماندهان الحشد الشعبی و حمله پایگاههایشان باز کند.

در همین حال «فاضل جابر» دیگر نماینده عراق نیز به المعلومه گفته است که تصمیم برای خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از عراق یک عملیات «فریب» است و  اگر نیت حقیقی آمریکایی‌ها خروج نیروهایشان از عراق باشد، باید جدول زمانی مشخصی در توافق با دولت عراق ترسیم کرده و آن را در رسانه‌ها اعلام کنند.

«کریستوفر میلر» سرپرست وزارت دفاع آمریکا سه شنبه هفته گذشته اعلام کرد که بخشی از نیروهای آمریکایی خاک عراق و افغانستان را ترک می‌کنند و تعداد نظامیان آمریکا در عراق از ۳۲۰۰ نفر به ۲۵۰۰ نفر کاهش می‌یابد.»