دولت‌های چین، آلمان و روسیه روز دوشنبه خروج آمریکا از معاهده آسمان باز را محکوم کردند.

به نوشته خبرگزاری «اسوشیتد پرس»، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی خبری گفت: «این اقدام آمریکا اعتماد و شفافیت مشترک را میان کشورهای مربوطه از بین برده و در حفظ ثبات و امنیت در مناطق مرتبط [با این معاهده] سودی نخواهد داشت».

لیجیان افزود خروج آمریکا از این معاهده «بر کنترل تسلیحاتی در سطح بین‌المللی و روند خلع سلاح تأثیر منفی خواهد گذاشت».

از سوی دیگر به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی»، «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز با ابراز تأسف درخصوص خروج آمریکا از این معاهده چندجانبه گفت، برلین به آن متعهد خواهد ماند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان افزود، معاهده آسمان باز در اعتمادسازی و تقویت امنیت تمامی نیمکره شمالی «از ولادیوستوک تا ونکوِر» نقش دارد.

با این حال، به نوشته خبرگزاری «تاس»، «دمیتری پسکوف» سخنگوی دولت روسیه گفت: «البته که با خروج ایالات متحده از این معاهده، قابلیت حیات آن از بین می‌رود. بابت این مسئله تأسف می‌خوریم. باور داریم این معاهده ابزاری لازم برای ایجاد اعتماد مشترک و تحت کنترل داشتن تسلیحات است».

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که خروج از معاهده آسمان‌های باز پس از شش ماه وارد روند اجرایی خواهد شد.

معاهده آسمان‌های باز به کشورهای عضو اجازه می‌دهد از حریم هوایی یکدیگر برای پروازهای تجسسی استفاده کنند.  این معاهده بین ۳۵ کشور جهان منعقد شده و هدف از آن هدف ایجاد درکی متقابل بین کشورهای امضاکننده در خصوص تحرکات و فعالیت‌های نظامی احتمالاً نگران‌کننده بوده است.

«جو بایدن» رقیب دموکرات رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر تصمیم ترامپ برای خروج از این معاهده را کوته‌فکری خواند و گفت که این اقدام تنش‌ها میان غرب و روسیه و همچنین خطر محاسبات غلط و یا احتمال درگیری را افزایش می‌دهد.