به گزارش افکار نیوز، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان سه‌سنبه شب در باره تحولات منطقه به صورت تلفنی گفت‌وگو کردند.

شبکه «تی.آر.تی» ترکیه گزارش داد که رجب طیب اردوغان طی این تماس با ولادیمیر پوتین ، همتای روس خود، ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌های مرکز نظارت مشترک ترکیه و روسیه بر آتش‌بس در قره‌باغ کوهستانی در نزدیک‌ترین زمان ممکن آغاز شود.

دو طرف همچنین بر افزایش حجم تبادل تجاری بین دو کشور تأکید و درباره تحولات سوریه و لیبی و منطقه قره‌باغ کوهستانی رایزنی کرده‌اند.

بر اساس بیانیه کاخ ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان در این تماس همچنین تصریح کرده است که نباید طرف ارمنستانی از مسئولیات خود در ارتباط با توافقف اخیر بین این کشور و جمهوری آذربایجان شانه خالی کند.

جمهوری آذربایجان، ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه بامداد سه‌شنبه (۲۴ آبان) از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند. بر اساس این توافق، ارمنستان موظف است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده است ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.

روسیه نیز موظف شده است نیروهای پاسدار صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کند. بر اساس این توافق، مناطق آغ‌دام و کلبجر طی هفته گذشته از نیروهای ارمنستان تخلیه و این مناطق به نیروهای جمهوری آذربایجان واگذار شد.