وزیر خارجه آمریکا در واکنش به مجرم شناخته شدن شش تبعه این کشور در دادگاه ونزوئلا یی، با لحنی گستاخانه از کاراکاس آزادی فوری این افراد را خواستار شد.

 «مایک پامپئو » وزیر خارجه آمریکا در واکنش به صدور مجازات حبس برای شش آمریکایی در ونزوئلا به جرم فساد مالی، علیه دولت ونزوئلا لفاظی کرد.

مایک پامپئو اعلام کرد: «ما صریحا محکوم شدن شش (عضو پالایشگاه آمریکایی) سیتگو در ونزوئلا را محکوم می‌کنیم. هیچ عدالتی برقرار نشد، هیچ مدرکی وجود نداشت و فرصتی هم برای دفاع (به این شش آمریکایی) داده نشد. استفاده از سیستم حقوقی برای اعمال قدرت سیاسی، یک مثال دیگر از چرایی نیاز به برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه در ونزوئلا است».

لفاظی این مقام ارشد دولت دونالد ترامپ در شرایطی صورت گرفته که آمریکا از سوم بهمن سال ۱۳۹۷ در اقدامی غیرقانونی و بدون توجه به پیروزی «نیکلاس مادورو» در انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده را به عنوان رئیس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخت (جزئیات بیشتر).

وزیر خارجه آمریکا در ادامه واکنش به صدور حکم زندان برای این شش آمریکایی، با لحنی طلبکارانه خطاب به ونزوئلا افزود: «این شش نفر به طور غیرقانونی به اتهام‌های فریبنده سه سال است که دستگیر شده‌اند و اکثر این زمان را در شرایط وحشتناک زندانی بوده‌اند، آنها باید فورا به ایالات متحده برگردانده شوند».

دادگاهی در ونزوئلا، روز پنجشنبه شش مقام سابق پالایشگاه آمریکایی سیتگو در خاک ونزوئلا را به جرم فساد مالی به تحمل حبس محکوم کرد. پنج نفر از این افراد به هشت سال و ده ماه و «خوزه پریرا» رئیس وقت این شرکت به سیزده سال و هفت ماه حبس محکوم شدند.

پلیس کاراکاس بهمن سال گذشته این شش مقام شرکت سیتگو، زیرمجموعه آمریکایی کمپانی نفتی دولت ونزوئلا را بازداشت کرد. آنها پیش‌ از آن به اتهام پول‌شویی، توطئه‌چینی و اختلاس در حبس خانگی به سر می‌بردند.