قانون اصلاح‌شده اخیر وزارت دادگستری آمریکا به ایالت‌های این کشور اجازه می‌دهد برای اجرای حکم اعدام علاوه بر تزریق داروی کشنده از روش‌های دیگری استفاده کنند.

 به نوشته وبگاه خبری «هیل»، این قانون که روز جمعه اعلام شد به ایالت‌های آمریکایی اجازه می‌دهد حکم اعدام را با استفاده از هر روشی که در قانون آن ایالت تعیین شده اجرا کنند.

یکی از مقامات وزارت دادگستری در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس گفته که قرار است دو اعدام ماه دسامبر امسال از طریق تزریق ماده کشنده انجام شود، اما مشخص نیست برای اعدام‌هایی که قرار است در ماه ژانویه ۲۰۲۱ اجرا شوند چه روشی در نظر گرفته خواهد شد.

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ » بعد از وقفه‌ای ۱۷ ساله در اجرای حکم اعدام فدرال، در سال جاری هشت نفر را اعدام کرده و ۵۶ محکوم دیگر نیز در صف اعدام قرار دارند.

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده یک زن را که به قتل محکوم شده با تزریق ماده کشنده در هشتم دسامبر اعدام خواهد کرد. این در حالی است که وکلای وی معتقدند که این فرد بیماری روانی دارد.

تعداد افراد اعدام شده به دستور ترامپ، دو برابر اعدامی‌ها به دستور رؤسای جمهور پیشین آمریکا از سال ۱۹۶۳ تا کنون است.

پیش از این، ترامپ خواستار اعدام افرادی شده بود که پلیس آمریکا را هدف قرار می‌دهند.

بر اساس گزارش روزنامه «ایندیپندنت»، ترامپ قبل از پایان دوره ریاست‌جمهوری خود در نظر دارد که میزان بیشتری از اعدام فدرال در آمریکا را انجام دهد و رکورد اعدام فدرال در این کشور را بشکند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا نیز وعده داده که حکم اعدام را در سطح فدرال از بین بردارد و تلاش کند ایالت‌ها را هم به حذف این حکم مجاب کند.