«عبدالباری عطوان » امروز (سه شنبه) در مقاله‌ای در روزنامه «رأی الیوم» چاپ لندن با اشاره به اهداف سفر «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان و قطر که قرار است در روزهای آینده انجام شود، نوشت: یکی از مهمترین دستاوردهای پیروزی «جو بایدن» و شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا این است که حداقل تا چهار سال آینده چهره «جرد کوشنر» را نخواهیم دید زیرا این داماد که دانش آموخته «نتانیاهو» و پدرخوانده مسیر عادی‌سازی روابط و کسی است که پول کشورهای عرب را دوشیده است، با رفتن ترامپ از کانون توجهات ناپدید خواهد شد.

وی افزود: کوشنر کسی که به عنوان داماد مغرض‌ترین رییس جمهور آمریکا موفقیت خود را در روابط با صهیونیست‌ها و حمایت از جنبش صهیونیستی و جنگ‌ها و کشتارها در مناطق عربی و خاورمیانه می‌داند و در نزد اعراب مسلمان منفور است در روزهای آینده به بهانه تلاش برای دستیابی به مصالحه بین دو کشور قبل از خداحافظی [ تیم ترامپ ] از کاخ سفید، به عربستان سعودی و قطر سفر خواهد کرد.

ما اعتقاد نداریم که داماد ترامپ در آخرین سفر خود پیش از خداحافظی از کاخ سفید مشتاق باشد که گامی در جهت خدمت به برخی از اعراب و به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس بردارد زیرا هدف اصلی وی شکست انزوای رژیم اشغالگر اسرائیل و تکریم رهبری این رژیم برابر امت عربی، انحلال آرمان فلسطین و دور شدن اعراب از مردم فلسطین است و حضور دو تَن از بزرگترین شخصیت های ضد عرب مانند «آوی بیرکوویچ » مشاور ترامپ در امور خاورمیانه و «برایان هوک» نماینده سابق رئیس جمهور آمریکا در امور ایران، این واقعیت را تایید می‌کنند.

اینکه این سفر در کمتر از یک هفته پس از ترور «محسن فخری زاده» دانشمند هسته‌ای ایران توسط "موساد" اسرائیل و عوامل آن انجام می‌شود، بیانگر اهداف این سفر یعنی تلاش برای گسترش حلقه ائتلاف رژیم اسرائیل با کشورهای عربی و بسیج آن‌ها برای شرکت در جنگ‌ها یا اقدامات تروریستی علیه کشورها و گروه‌های محور مقاومت است.

تمام اخبار منتشر شده توسط روزنامه‌های آمریکایی مانند "وال استریت ژورنال" روزنامه مورد علاقه ترامپ درباره قصد «کوشنر» و تیمش برای دستیابی به صلح بین عربستان سعودی و قطر، دروغ، افترا و گمراه کردن برای پنهان کردن هدف اصلی سفر کوشنر است .چرا که :

اول: کوشنر در طی چهار سال گذشته که در کاخ سفید حضور داشته است هیچ تلاش جدی برای صلح بین قطر و عربستان نکرده است و اگر او قصد این کار را داشته است چرا ۶ هفته قبل از ترک قدرت می‌خواهد آن را انجام دهد؟ .

دوم: اگر او واقعاً خواهان این آشتی بود چرا سفر وی سه کشور دیگر شریک عربستان سعودی در اختلاف با کشور قطر یعنی مصر، امارات و بحرین را شامل نمی‌شود؟ .

سوم: تلاش برای حل اختلاف کشورهای خلیج فارس با دو بخش آن یعنی قطر و عربستان به منزله در انزوا قراردادن طرف‌های دیگر و کاشتن بذر اختلاف در محور دشمنی با قطر است مگر اینکه «کوشنر» آگاه است که عربستان می‌خواهد ائتلاف خود با امارات، مصر و شاید بحرین را بشکند و به ائتلاف قطر ترکیه بپیوندند و او شخصاً به این سمت فشار می‌آورد و این یک احتمال غیرواقعی است.

چهارم: آنچه این روزها منطقه خلیج فارس و خاورمیانه را به خود مشغول کرده است، حل اختلاف کشورهای خلیج فارس نیست بلکه وضعیت در حال افزایش تنش کنونی است که ناشی از تجاوز رژیم اسرائیل به ایران و واکنش پیش بینی شده و اجتناب ناپذیر ایران است که ممکن است منجر به یک جنگ منطقه‌ای شود بنابر این احمقانه است که اکنون در زمانی که ناوهای هواپیمابر آمریکایی و کشتی‌های جنگی به همراه بمب افکن‌های غول پیکر "B۵۲" به آب‌های خلیج فارس اعزام شده‌اند، درباره مصالحه صحبت کنیم.

اکنون نگاه‌ها به جلسه‌ای دوخته شده است که قرار است بین «کوشنر» و « محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در شهر «نیوم» برگزار شود . آیا این جلسه فقط به ۲ نفر و ۲ هیات آن‌ها محدود می‌شود یا اینکه «بنیامین نتانیاهو» و «یوسی کوهن» رئیس موساد به آن می‌پیوندند، جایی که یک هفته پیش در جلسه خطرناکی با مشارکت «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه شرکت کردند.

عطوان با اشاره به اینکه گزارش روزنامه "فایننشال تایمز" می‌گوید برجسته‌ترین هدف سفر «کوشنر» برقراری آشتی بین کشورهای خلیج فارس است، افزود: این نشان دهنده یک جهل آشکار از درک تحولات سیاسی کنونی منطقه است. وی افزود: پس چرا داماد ترامپ این برنامه را مطرح می‌کند که بن سلمان می‌خواهد به عنوان یک هدیه به رئیس جمهور جدید که شکست او یکی از مهمترین اهداف دولت در حال خروج ترامپ است، ارائه دهد؟

وی ادامه داد: شاهزاده بن سلمان در مقابل فشارهای شدید دولت ترامپ برای عادی‌سازی روابط و مصالحه [ با قطر ] مقاومت کرده است زیرا از خطراتی که ممکن است از این طریق به وجود آید می ترسد، علاوه بر این متوجه می‌شود که عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی یا آشتی با قطر باعث نمی‌شود که «بایدن» برنامه‌های خود از جمله پرونده نقض حقوق بشر در عربستان، توقف توافقات تسلیحاتی و مجبور کردن عربستان سعودی برای توقف جنگ یمن را کنار بگذارد.

بطور خلاصه «کوشنر» به دنبال آینده و منافع مالی و تجاری خود در منطقه و سرمایه گذاری در دستاوردهایی است که در زمینه عادی‌سازی روابط به دست آورده است و هر گونه سخن دیگر، تفسیر نادرستی از واقعیت منطقه و تحولات آن است . پس چرا رهبران عربستان و قطر امتیازاتی به داماد ترامپ شکست خورده می‌دهند که پس از ۶ هفته دیگر کنار می‌رود در حالی که امیر فقید کویت سه سال آخر عمر خود را برای یافتن راه حلی برای حل اختلاف کشورهای خلیج فارس اختصاص داد اما آن‌ها اقدامی نکردند.

«کوشنر» و معامله قرنش و توافق نامه‌های عادی‌سازی که مهندسی شده برای منافع اسرائیل بود و در وقت‌های اضافه دولت ترامپ اتفاق افتاد، بزرگترین بلایی است که بر سر متحدان آمریکا در خلیج فارس آمد و اثرات منفی آن در روزها، ماهها و سال‌های آینده برای ما ظاهر می‌شود.