مردم وحشت‌زده انگلیس با ورود این کشور اروپایی به دور سوم قرنطینه مرتبط با  کرونا ، به سمت فروشگاههای مواد غذایی هجوم بردند و قفسه‌های مواد غذایی، سبزیجات و لوازم بهداشتی همچون دستمال توالت را خالی کردند.

روزنامه انگلیسی «سان» در این خصوص گزارش کرد، «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس شب گذشته (سه‌شنبه)  برای قرنطینه سراسری مرتبط با شیوع کرونا اعلام کرد و از مردم آمریکا خواست تا تنها در شرایط ضروری همچون خرید اقلام ضروری، مراجعه به درمانگاه و ....از خانه خارج شوند.

طبق این گزارش، درست ساعتی پس از اظهارات جانسون، مردم انگلیس قفسه‌های سوپرمارکت‌ها را خالی کردند.

درست یک ساعت پس از اعلام قرنطینه، اقلامی چون برنج، دستمال توالت، در سوپرمارکت‌های «ایلفورد» واقع در شرق لندن به اتمام رسید.

از طرف دیگر، صف‌های طولانی از خریداران انگلیسی‌ها در مقابل فروشگاه «کاستکو» منچستر، بیرمنگام، «لیدز»، «اسکس» و «واتفورد» تشکیل شده بود که منتظر بودند برای خرید اقلام ضروری برای مواجهه با دوران قرنطینه جدید، وارد فروشگاه شوند.

علیرغم آنکه مسئولان فروشگاهها از مردم درخواست کرده‌اند که اقلام را ذخیره و انبار نکنند اما تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که مردم ظاهراً هیچ‌گونه توجهی به توصیه‌ها نمی‌کنند و در حال جمع‌آوری غذاهای یخ‌زده و دیگر محصولات غذایی هستند.

هجوم مردم انگلیس به سمت فروشگاهها بسیار شبیه به دوران اول قرنطینه مرتبط با کرونا در ماه مارس است.

از اولین ساعات روز گذشته (سه‌شنبه 16 دی ماه، پنجم ژانویه 2021)، قرنطینه و تعطیلی سراسری در انگلیس و اسکاتلند اجرایی شد و پیش از این محدودیت‌های مشابه در ولز و ایرلند شمالی اعمال شده بود.

تصمیم جانسون برای تعطیلی سراسری پس از افزایش چشمگیر آمار مبتلایان به کرونا و به درخواست کادر بهداشت و درمان این کشور اتخاذ شد و هنوز تصمیمی برای پایان قرنطینه در این کشور اروپایی اتخاذ نشده است و تنها اسکاتلند اعلام کرده است که تعطیلی سراسری حداقل تا آخر ماه جاری میلادی (ژانویه) ادامه دارد.

بنا بر گزارش شبکه «بی بی سی»، تعداد افرادی که ابتلای آنها به کرونا ظرف ۲۴ ساعت مورد تأیید قرار گرفته است، بیش از ۶۰ هزار نفر بوده است و مرگ ۸۳۰ نفر دیگر نیز در این بازه زمانی تأیید شده است که تقریباً دو برابر آمار روز دوشنبه بوده است.

طبق محدودیت‌های جدید، افراد تنها برای موارد ضروری همچون خرید دارو و مواد غذایی اجازه خروج از خانه دارند و افرادی که امکان دورکاری ندارند، می‌توانند از خانه خارج شوند.

از طرف دیگر، کلیه مدارس و دانشگاهها تعطیل است و تا اواسط ماه آینده میلادی (فوریه)، اکثر دانش‌آموزان می‌بایست به صورت آنلاین در کلاس‌ها حاضر شوند و امتحانات آخر سال نیز همچون سالهای گذشته در تابستان برگزار نمی‌شود.

طبق این گزارش، مسابقات ورزشی غیرحرفه‌ای نیز طبق محدودیت‌های جدید لغو شده است اما مسابقات ورزشی حرفه‌ای همچون لیگ برتر فوتبال انگلیس به صورت بدون تماشاچی برگزار می‌شود.

بوریس جانسون همچنین در سخنرانی خود در خصوص شیوع ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی نیز هشدار داد که بسیار مسری‌تر از ویروس کرونای معمولی می‌باشد و بیمارستان‌های انگلیس با ازدحام جمعیت بیشتری روبرو شده است.

شدت بحران شیوع کرونا در انگلیس به اندازه‌ای بود که نخست‌وزیر انگلیس همچنین اعلام کرد که برای رسیدگی به این بحران، سفر خود به هند را لغو کرده است.

طبق جدیدترین آمار دانشگاه «جانز هاپکینز»، تاکنون دست‌کم دو میلیون و ۷۸۲ هزار و ۷۰۹ نفر از مردم انگلیس به کرونا آلوده شده‌اند و ۷۶ هزار و ۴۲۸ نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند.