موریل بوزر شهردار دموکرات‎ واشنگتن دی سی حالت فوق العاده ای را که روز چهارشنبه در پی حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره ، اعلام کرده بود، به مدت 15 روز دیگر تمدید کرده است.

 بر اساس این گزارش، رویدادهای خشونت آمیز چهارشنبه در سراسر شهر واشنگتن موجب شد تا شهردار این شهر حالت فوق العاده اعلام کند.

 اکنون شهردار واشنگتن دی سی تصمیم گرفته است تا وضعیت فوق العاده را تا 21 ژانویه یعنی یک روز پس از برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن تمدید کند.

شهردار واشنگتن با انتشار بیانیه ای ضمن اشاره به اعتراضات خشونت آمیز روز چهارشنبه و ورود افراد مسلح به ساختمان کنگره که منجر به خشونت و تخریب شد، نسبت به احتمال گسترش این اقدامات ضد قانونی در سایر مناطق شهر هشدار داده است.

وی افزود: انگیزه آنها همچنان ادامه دارد. امروز آنها قصد داشتند روند کنگره در ارتباط با تایید آرا الکترال را مختل کنند.

شهردار واشنگتن به مقام های امنیتی و اجرای قانون کلیه قدرت و اختیارات را برای برقراری و حفظ امنیت مردم و اموال و دارایی های عمومی و خصوصی داده است.

هزاران نفر از هواداران دونالد ترامپ رئیس‌جمهور کنونی آمریکا که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور بازنده شده و تنها دو هفته دیگر در کاخ سفید حضور خواهد داشت، همزمان با آغاز جلسه کنگره برای تأیید پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری، به ساختمان کنگره حمله ور شدند.

این اقدام طرفداران ترامپ واکنش گسترده بسیاری از مقامات داخلی آمریکا و همچنین مسئولان دیگر کشورها را به همراه داشت و آن ضربه به دموکراسی ادعایی ایالات متحده تلقی کردند.

نمایندگان دموکرات روز چهارشنبه از مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا خواستند تا پس از حمله و یورش طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره که منجر به کشته شدن حداقل 4 نفر شد، اجرای متمم 25 قانون اساسی را بررسی کرده و ترامپ را از قدرت برکنار کند.

نمایندگان دموکرات از ترامپ به خاطر تحریک آشوبگران که منجر به حمله آنها به ساختمان کنگره شد، به شدت انتقاد کردند.