« کریستوفر کربز »، مدیر سابق زیرساخت و فضای سایبری وزارت امنیت داخلی آمریکا که به دلیل ارائه گزارشی درباره امنیت انتخابات ۲۰۲۰ از سوی دونالد ترامپ اخراج شد، روز جمعه در خصوص خشونت‌های بیشتر از سوی هواداران ترامپ تا زمان برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن هشدار داد.

به نوشته روزنامه «هافینگتون پست»، کربز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری سی‌ان‌ان ضمن اشاره به حمله هواداران ترامپ به کنگره هشدار داد: «خشونت بیشتر خواهد شد. در آستانه مراسم تحلیف خشونت رخ خواهد داد. این [خشونت] تمام نشده است و بیشتر خواهد شد.»

این مقام سابق آمریکایی در ادامه صحبت‌های خود به نقش ترامپ در متوقف کردن این گونه حوادث اشاره کرد و گفت: «افراد مختلفی می‌توانند گام‌هایی را [در این جهت] بر‌دارند و دوست ندارم منفعلانه صحبت کنم، بنابراین فقط می‌خواهم بگویم که رئیس‌جمهور باید اعلام کند که انتخابات آزادانه و منصفانه بود.»

وی افزود: «او (ترامپ) شکست خورد. وی همچنان وقت دارد که کار درست را انجام دهد. این کار باید انجام شود [در غیر این صورت]، خون‌های بیشتری ریخته خواهد شد.»

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله چهار نفر کشته شده و ۱۴ مأمور پلیس واشنگتن مجروج شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

هنگام وقوع این حمله، جلسه مشترک کنگره لغو اما پس از ساعاتی از سر گرفته شد. در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

در پی اقدام ترامپ در تشویق و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، قانونگذاران آمریکایی به فکر استیضاح وی افتادند و اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا پیش‌نویس لایحه استیضاح ترامپ را به خاطر سوء استفاده از قدرت و تحریک هوادارانش برای حمله به کنگره، منتشر کردند.