سخنگوی وزارت امور خارجه عراق گفت که تحریم‌های آمریکا علیه رئیس سازمان الحشد الشعبی اهانت به دولت و ملت عراق است.

«احمد الصحّاف» شنبه شب در گفت‌وگو با شبکه سعودی الحدث گفت که «فالح الفیاض»، رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق شخصیت ملی عراق بوده و فداکاری های زیادی برای این کشور داشته و این اقدام «اهانت به دولت و ملت عراق» است.

وزارت خزانه داری آمریکا دیروز فیاض را در لیست تحریم‌های خود قرار داد. دولت و گروه‌های سیاسی عراق این اقدام آمریکا را شدیداً  محکوم کرده‌‌اند.

صحاف گفت که بغداد به همراه دولت فعلی و جدید آمریکا تبعات تصمیمات وزارت خزانه‌داری آمریکا را دنبال می‌کند و این تصمیمات را قبول ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق در مورد آنچه که وی «سلاح‌های رها شده» خواند، گفت که استفاده از این گونه سلاح‌ها از سوی هر یک از نیروهای عراق باشد، مردود و محکوم است. او گفت که «شبه‌نظامیان» در عراق باعث ایجاد ترس و رعب در بین مراکز دیپلماسی شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز جمعه در بیانیه‌ای با اعلام قرار گرفتن الفیاض در لیست تحریم‌های آمریکا مدعی شد که تحریم علیه این مقام عراقی با موضوع نقض حقوق بشر مرتبط است.

«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای درباره این تحریم اعلام کرد: «آمریکا نقض کنندگان حقوق بشر در عراق را مورد بازخواست قرار خواهد داد، کسانی که در تلاش هستند تا تلاش مردم عراق برای تظاهرات مسالمت‌آمیز، جستجوی عدالت و ریشه کردن فساد در کشورشان را نادیده بگیرند.»

وزیر خزانه داری آمریکا ادعا کرد: «شبه‌نظامیان مرتبط با ایران و سیاستمدارانی نظیر فالح الفیاض با هدایت و نظارت بر کشتار تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز، کارزار خشونت‌آمیزی را علیه دموکراسی و جامعه مدنی عراق به راه انداختند.»

این تحریم‌ها علیه الفیاض در حالی اعمال می‌شود که وی چندی پیش درباره توطئه‌ها برای تخریب چهره سازمان الحشد الشعبی هشدار داده بود.

آمریکا طی سال‌های جنگ نیروهای مسلح عراق با داعش، بارها نیروهای الحشد الشعبی را هدف حملات خود قرار داد که سال گذشته در جریان حمله این نیروها در منطقه القائم، نزدیک به ۱۰۰ تن از آن‌ها را به شهادت رساند و در آخرین جنایت خود علیه الحشد الشعبی، سپهبد سردار سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به همراه «ابومهدی المهندس»، جانشین فالح الفیاض را در فرودگاه بغداد به شهادت رساند.

پارلمان عراق ۱۵ دی، دو روز بعد از این اقدام تروریستی، به طرح اخراج نیروهای آمریکا از عراق رأی مثبت داد.