« رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه روز شنبه بوسیله ویدئوکنفرانس با «اورزولا فن‌در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت‌وگو کرد.

اردوغان و فن‌در لاین در این گفت‌وگو درباره روابط ترکیه و اتحادیه اروپا و همچنین تحولات منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

اردوغان در این ویدئوکنفرانس گفت که اتحادیه اروپا در دستور العمل ترکیه از اولویت برخوردار است.

طی ماه‌های گذشته مقامات ترکیه و کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه علیه یکدیگر اظهاراتی را به زبان آوردند. فرانسه اقدامات ترکیه در شرق دریای مدیترانه، حمایت از دولت وفاق ملی لیبی و اعزام نیرو به این کشور و همچنین حمایت از آذربایجان در جنگ با ارمنستان را محکوم کرده و آنکارا را به اتخاذ اقدامات تنش‌زا متهم کرده است.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز روز گذشته در کنفرانس خبری مشترک با همتای پرتغالی خود گفت:  «فرانسه از زمان عملیات "چشمه صلح" علیه سازمان تروریستی پ‌ک‌ک در شمال سوریه علیه ترکیه موضع گرفت».

وزیر خارجه ترکیه توضیح داد که تلاش‌های مشترک صورت گرفته در این خصوص تا این لحظه شاهد «پیشرفت خوبی» بوده است و «ترکیه ابدا نمی‌‌خواهد که با کشوری رابطه بد داشته باشد. اگر فرانسه در این خصوص صادق باشد، ترکیه آماده عادی‌سازی روابط با این کشور است».

در ارتباط با اهانت مطبوعات فرانسوی به پیامبر اکرم (ص) نیز پیشتر آنکارا از اقدام «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در حمایت از این مطبوعات به بهانه آزادی بیان به شدت انتقاد کرده بود.