انتظار می‌رود امروز طی مراسمی با حضور مقامات بلندپایه آمریکا و مغرب  کنسولگری واشنگتن در شهر الداخله واقع در صحرای غربی گشایش یابد.

 «دیوید شنکر» دستیار وزیرخارجه آمریکا در راس یک هیئت از مقامات بلندپایه این کشور وارد رباط شد و با مقامات بلندپایه مغربی دیدار و درباره گسترش روابط دوجانبه گفت وگو کرد.

 این هیئت آمریکایی روز گذشته به  صحرای غربی رفت و از شهر العیون مرکز این صحرا بازدید کرد. دوید شنکر در مراسم افتتاح یک مرکز ورزشی در این شهر گفت: امروز روابط آمریکا با مغرب بیش از هر زمان دیگر قوی‌تر و مستحکم‌تر است.

 وی با اشاره به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب بر صحرای غربی از سوی آمریکا و افتتاح کنسولگری این کشور در شهر الداخله گفت: بیش از 200 سال است که از روابط دیپلماتیک آمریکا با مغرب می‌گذرد و قدیمی‌ترین  مرکز دیپلماتیک آمریکا در جهان در شهر طنجه مغرب است.

دستیار وزیر خارجه آمریکا با اشاره به روابط اقتصادی این کشور با رباط اظهار داشت: مغرب تنها کشوری در آفریقاست که توافقنامه تجارت آزاد  را با واشنگتن امضاء کرده  و اکنون 15 سال است که از اجرای این توافقنامه می‌گذرد.

وی تصریح کرد: امروز  بیش از 150 شرکت آمریکایی مغرب فعالند و نقش برجسته‌ای در رشد و شکوفایی این کشور داشته‌اند و امیدوارم  شاهد افزاش همکاری‌های واشنگتن – رباط در آینده باشیم.

به نوشته این روزنامه مغربی، قرار است با حضور این هیئت آمریکایی و مقامات بلندپایه  مغرب امروز کنسولگری آمریکا شهر الداخله واقع در صحری غربی افتتاح شود.

به گفته برخی مقامات آمریکایی و مغربی،  کنسولگری واشنگتن در شهر الداخله  بیشتر در زمینه مسائل اقتصادی فعال خواهد بود و مهم ترین آن  فراهم آوردن  برای ورود سرمایه گذاران آمریکایی به صحرایی غربی است.

 آمریکا ماه گذشته میلادی حاکمیت مغرب بر صحرای غربی را به رسمیت شناخت. دبیرکل سازمان ملل در واکنش به این اقدام واشنگتن گفت: اقدام یکجانبه آمریکا تاثیری در قطعنامه‌ها و مواضع این سازمان در خصوص صحرای غربی ندارد. در همین حال، اتحادیه آفریقا و برخی کشورهای اروپایی و غیر اروپایی به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب بر صحرای غربی  توسط آمریکا  را محکوم کردند  و آن را فاقد ارزش حقوقی دانستند.

صحرای غربی منطقه مورد مناقشه مغرب و جبهه پولیساریو است.  این جبهه یک سازمان سیاسی نظامی است که  در سال 1973 با هدف استقلال صحرای غربی ایجاد شد.

جبهه پولیساریو  پس از خروج اسپانیا در سال 1976  «جمهوری دموکراتیک عربی صحرا » را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی  پرداخت.

موریتانی و جبهه پولیساریو در سال 1979 با یکدیگر توافقنامه صلح امضاء کردند و به دنبال آن ، بخش جنوبی صحرای یعنی «وادی الذهب» به جمهوری دموکراتیک عربی صحرا بازگشت اما مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربیکه«الساقیه الحمرا» نامیده می‌شود، را در سیطره خود نگه داشت. از این  زمان به بعد،  اختلافات جبهه پولیساریو و مغرب درباره صحرای غربی ادامه یافت تا اینکه شورای امنیت قطعنامه تعیین سرنوشت این منطقه  توسط ساکنان آن را  تصویب کرد.

این قطعنامه سبب شد تا آتش سلاح‌ها بین دو طرف خاموش شود .با گذشت 3 دهه، این قعطنامه هیچ‌گاه  اجرایی نشد و دولت رباط تنها با خودمختاری صحرای غربی موافقت کر،د اما جبهه پولیساریو بر اجرای قطعنامه شورای امنیت  اصرار کرد

رباط در چند سال اخیر سیاست تحمیل امر واقع را در پیش گرفت  و با رایزنی با برخی دولت‌ها موافقت 20 کشور را برای افتتاح کنسولگری خود در صحرای غربی به دست آورد که آخرین آن کنسولگری بحرین در شهر العبون بود.