«جبران باسیل» رئیس جریان آزاد ملی لبنان در واکنش به تحولات اخیر این کشور اظهار داشت که لبنان باید بدون تسلیم شدن در برابر دیکته‌های خارجی اقدام به انجام اصلاحات کند.

 جبران باسیل در ادامه گفت: من از خودم سوال می کنم چگونه ممکن است یک لبنانی آگاه، به تسلیم شدن در برابر شروط « اسرائیل » فکر کند.

رئیس جریان آزاد ملی لبنان تاکید کرد، محاصره یک اهرم فشار برای تسلیم و وادار کردن ما به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

جبران باسیل در خصوص روند سیاسی لبنان اظهار داشت، هیچگونه صلاحیت، استاندارد و قاعده‌ای در آنچه برای تشکیل دولت مطرح شده وجود ندارد.

 تا به این لحظه، سعد حریری نخست وزیر مکلف لبنان همچنان پایبندی خود را به تشکیل دولت اعلام کرده است. افراد نزدیک به وی نیز مسئولیت عدم تشکیل دولت را بر گردن ریاست جمهوری می‌اندازند، چراکه اصرار دارد که 18 شخصیت تکنوکرات را برای تصدی وزارت خانه‌ها تعیین کند. منابع نزدیک به حریری اینگونه القاء می‌کنند که رئیس جمهوری و جریان ملی آزاد موانعی را از طریق گذاشتن شرط برای کسب وزارت‌خانه‌های حاکمیتی مطرح می‌کنند.

از سوی دیگر منابع گزارش دادند که هواپیماهای جنگی متعلق به رژیم صهیونیستی از صبح امروز با پرواز در سطح متوسط و پایین بر فراز بیروت و مناطق جنوبی حریم هوایی لبنان را نقض کردند.