وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه از تداوم عملیات مین روبی در قره باغ کوهستانی پس از توافق جمهوری آذربایجان و ارمنستان در برقراری آتش بس خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز» وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد مناطق آزاد شده پاکسازی شده‌اند. وزارت دفاع ترکیه در ادامه این بیانیه از حضور 136 پرسنل نظامی متخصص در شناسایی و خنثی سازی مین ارتش ترکیه  در قره باغ کوهستانی خبر داد و افزود، در کنار آموزش قوای ارتش جمهوری آذربایجان، نیروهای ترکیه به عملیات خنثی سازی مین در مناطق آزاد شده در قره باغ کوهستانی ادامه می‌دهند.

باکو و ایروان  ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند.

انفجار مین‌های برجامانده در منطقه تاکنون موجب به بار آوردن خسارات جانی و مالی به ویژه برای جمهوری آذبایجان شده است. وزارت دفاع روسیه نیز چندی قبل در بیانیه‌ای اعلام کرد نیرو‌های حافظ صلح این کشور از آغاز حضور خود در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» ۱۹ هزار مواد منفجره و مین را خنثی کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه در این خصوص اعلام کرد: «در جریان عملیات واحد‌های مهندسی نیرو‌های حافظ صلح روسیه در قره‌باغ، آنها ۴۱۴ هکتار زمین، حدود ۱۶۰ کیلومتر جاده، ۶۱۷ ساختمان از جمله ۲۲ تأسیسات مهم اجتماعی را مین‌روبی کردند. این نیرو‌ها ۱۹ هزار مواد منفجره را کشف و خنثی کرده‌اند.»