وزیر خارجه تایوان یک روز بعد از اعلام وزیر خارجه آمریکا درباره لغو تمام محدودیت‌های روابط این کشور با تایوان، از این اقدام ضد چینی واشنگتن بشدت استقبال کرد.

«مایک پامپئو » وزیر خارجه آمریکا بامداد یکشنبه از لغو تمام محدودیت‌های روابط با تایوان خبر داد. او در بیانیه‌ای با اشاره به محدودیت‌هایی که دولت آمریکا از چند دهه قبل بر روابط با تایوان اعمال کرده بود، گفت: «ایالات متحده این اقدامات یک‌جانبه را برای خوشامد رژیم کمونیست پکن انجام داده بود. دیگر بیشتر از این نباید ادامه پیدا کند».

به گزارش رویترز، «جوزف وو» وزیر خارجه تایوان امروز دوشنبه در جمع خبرنگاران از این اقدام ضد چینی آمریکا استقبال و آن را «اقدامی بزرگ» توصیف کرد.

این رسانه غربی گزارش داد، مایک پامپئو در آخرین روزهای دولت جمهوری‌خواه دونالد ترامپ قبل از تصدی ریاست جمهوری این کشور توسط جو بایدن در تاریخ 20 ژانویه (اول بهمن) از لغو تمام محدودیت‌های روابط آمریکا با تایوان خبر داد.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و هنوز به صورت رسمی به اقدام اخیر آمریکا واکنش نشان نداده است.

وزیر خارجه تایوان امروز «تشکر صمیمانه» خود را این اقدام آمریکا اعلام کرد و به خبرنگاران گفت: «این اقدام (لغو محدودیت‌های روابط آمریکا با تایوان) اقدامی بزرگ برای توسعه روابط تایوان-ایالات متحده است».

وی افزود: «روابط تایوان-ایالات متحده به سطح مشارکت جهانی توسعه یافته است. وزارت خارجه (تایوان) آرام نخواهد گرفت و امیدوار است که توسعه روابط روابط تایوان-ایالات متحده ادامه یابد».

قرار است روز چهارشنبه «کلی کرافت» نماینده آمریکا در سازمان ملل در سفری سه روزه به تایوان سفر و با مقام‌هایش دیدار کند؛ سفری که چین آن را تقبیح کرده است.

وزیر خارجه تایوان اعلام کرد که در جریان سفر کرافت، «تسای اینگ-ون» رئیس‌جمهور تایوان روز پنجشنبه با او دیدار و درباره طرق تقویت «مشارکت بین‌المللی تایوان» در جهان رایزنی خواهد کرد.

تشدید تحرکات ضد چینی آمریکا در واپسین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ در شرایطی صورت گرفته که پکن بارها ضمن رد درباره مواضع مداخله‌جویانه واشنگتن، به مقام‌های تایوانی درباره تحرکات جدایی‌طلبانه هشدار داده است.

سفر این مقام واشنگتن به تایوان بعد از سفر مرداد ماه وزیر بهداشت آمریکا صورت خواهد گرفت؛ سفری که واکنش تند و هشدار چین را به دنبال داشت.

«ژائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین درباره سفر «الکس آزار» وزیر بهداشت آمریکا به تایوان گفته بود: «او برای یک شوی سیاسی به تایوان رفت».

وی با هشدار به واشنگتن افزود: «در مسائل مرتبط با منافع کلیدی چین، ایالات متحده نباید به توهمات پناه ببرد. آنهایی که با آتش بازی می‌کنند، خواهند سوخت»