« کیم جونگ اون » رهبر کره شمالی در توصیفی ایالات متحده را به عنوان بزرگترین دشمن کشورش معرفی کرد و اظهار داشت که انتظار ندارد واشنگتن سیاست خود را در قبال پیونگ یانگ تغییر دهد. این اظهارات رهبر کره شمالی در اولین کنگره حزب کارگران، حزب حاکم بر کره شمالی که پس از نزدیک به پنج سال از روز سه شنبه هفته پیش آغاز شده است، مطرح کرد. «کیم جونگ اون» در کنگره حزب کارگران همچنین گفت: مهم نیست چه کسی در ایالات متحده قدرت را در دست دارد جوهر ایالات متحده و روح واقعی سیاست اساسی آن در قبال کره شمالی تغییر نخواهد کرد. اون، دراین نشست متعهد شد که زرادخانه هسته ای کشور را بیش از پیش تقویت کند. اما این پرسش مطرح می شود که چه دلایلی باعث شده است تا اون، این اظهارات را مطرح نماید؟ درباره اظهارات رهبر کره شمالی در مقطع کنونی می توان به چند نکته اشاره کرد:

نکته اول اینکه این اظهارات رهبر کره شمالی در نشست کنگره حزب کارگران، حزب حاکم بر کره شمالی مطرح شده است. این نشست از روز سه شنبه هفته پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در واقع این دومین نشست کنگره حزب کارگران شمالی است که افتتاحیه آن با اظهارات «کیم جونگ اون» آغاز می شود. کنگره قبلی حزب کارگران کره شمالی که برای اولین بار در ۳۶ سال گذشته به مدت چهار روز از ۶ مه ۲۰۱۶ برگزار شد.

برخی کارشناسان بر این باورند اظهارت اخیر اون به دلیل بدعهدهی مقامات امریکا در مذاکرات سران دو کشور بر می گردد

نکته دوم اینکه، در نشست کنگره حزب کارگران معمولاً ضمن بررسی عملکرد برنامه های تدوین شده این کشور، راهبردهای پیونگ یانگ برای سال های آینده تعیین می شود. در نشست قبلی که چهار سال پیش برگزار شد پس از اظهارات اون در نشست، کیم سرعت تولید سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک از جمله موشک هایی که می توانند به سرزمین اصلی ایالات متحده برسند را تسریع کرد. در نوامبر ۲۰۱۷، او تکمیل 《یک نیروی هسته ای دولتی》 را اعلام کرد. در افتتاحیه نشست مهم حزب کارگران اخیر نیز اون متعهد شد که زرادخانه هسته ای کشور را بیش از پیش تقویت کند. از نظر کارشناسان این بخش از اظهارات اون به معنی این است که پیونگ یانگ توسعه زرادخانه هسته‌ای و دفاعی را به عنوان راهبرد دفاعی این کشور در دستور کار قرار داده است.

اما اینکه چه دلایلی باعث شده است تا «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی ایالات متحده را به عنوان بزرگترین دشمن مطرح نماید و بر توسعه توان دفاعی هسته ای این کشور تاکید نماید، کارشناسان دو نظر متفاوت ارائه کردند:

برخی از کارشناسان بر این باورند اظهارت اخیر اون، به دلیل بدعهدهی مقامات آمریکا در مذاکرات سران دو کشور بر می گردد. در واقع برغم سه دور مذاکره اون و ترامپ، در نهایت آمریکایی ها به تعهدات خود در این مذاکرات عمل نکردند و این مذاکرات به شکست انجامید. به بیان دیگر کره شمالی پس از چند دوره مذاکره بین مقامات پیونگ یانگ و واشنگتن برای دستیابی به یک توافق میان دو طرف، آمریکا را به نقض عهد و عدم پایبندی به تعهدات متهم کرد. این درحالی بود که آمریکا قرار بود در قبال تخریب مجتمع هسته ای یونگ بیون، بخشی از تحریم ها علیه کره شمالی را رفع کند. نکته مهمتر اینکه در شرایطی که خود آمریکایی ها با بدعهدی این مذاکرات را به شکست کشانده اند اخیرا مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور، کره شمالی را به فشار حداکثری تهدید کرده است.

برخی دیگر از ناظران سیاسی معتقدند که کره شمالی با برگزاری این نشست مهم در ابتدای سال جدید میلادی قصد دارد پیش از آغاز به کار جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکرات ها وی را ترغیب کند تا موضع خصمانه خود را نسبت به پیونگ یانگ تغییر دهد

اما در مقابل این تحلیل، برخی دیگر از ناظران سیاسی معتقدند که کره شمالی با برگزاری این نشست مهم در ابتدای سال جدید میلادی قصد دارد پیش از آغاز به کار جو بایدن رئیس جمهور منتخب دموکراتها وی را ترغیب کند تا موضع خصمانه خود را نسبت به پیونگ یانگ تغییر دهد. البته برخی از کارشناسان معتقدند که اظهارات کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که آمریکا را «بزرگ‌ترین دشمن» کشورش خوانده، جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا را در آستانه به قدرت رسیدن در برابر چالشی جدی قرار داده است.

به هر حال، آنچه مسلم است اینکه رفت و آمدهای روسای جمهور در آمریکا برای دولتمردان پیونگ یانگ موضوع تازه ای نیست. به بیان دیگر رفتن رئیس جمهور جمهوری خواه و آمدن یک رئیس جمهور دموکرات به کاخ سفید در ماهیت سیاستهای خصمانه دولت آمریکا برضد مردم کره شمالی تفاوتی نمی کند. موضوعی که «کیم جونگ اون» در نشست اخیر کنگره حزب کارگران هم به آن اذعان کرد و گفت: مهم نیست چه کسی در ایالات متحده قدرت را در دست دارد جوهر ایالات متحده و روح واقعی سیاست اساسی آن در قبال کره شمالی تغییر نخواهد کرد. آنچه مبرهن است اینکه، دولتمردان پیونگ یانگ در برابر سیاستهای خصمانه آمریکا یک راهبرد غالب را پیگیری می کنند و آن توسعه توانمندیهای دفاعی این کشور است. در واقع به هر میزان رویکرد آمریکا در قبال کره شمالی خصمانه ترشود، دولتمردان پیونگ یانگ نیز به تجهیز و تقویت سیاست دفاعی خود بیشتر مبادرت می ورزند. در مجموع باید گفت توسعه زرادخانه هسته‌ای و دفاعی پیونگ یانگ راهبرد اصلی و بازدارنده کره شمالی دربرابر تهدیدات آمریکا است، راهبردی که رهبر کره شمالی نیز در نشست اخیر کنگره حزب کارگران بر آن تاکید مجدد کرد.