روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی درباره توافق آشتی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قطر انجام شده اعلام کرد که هیچ یک از کشورهای محاصره کننده قطر پیروز نشدند.

 این روزنامه در سرمقاله خود نوشت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پس از بیش از سه سال جنگ و درگیری تصمیم گرفتند سرانجام برای پایان دادن به این تنش ها از یک روش غیر عادی و غیر معمول اقدام کنند. عربستان سعودی از رفع تحریم هوایی و دریایی و زمینی قطر خبر داد و بحرین و امارات و مصر از آن پیروی کردند.

طبق گزارش فایننشال تایمز ،اما در این میان یک شبهه جدی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا توافق هفته گذشته در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس و عربستان سعودی برای التیام زخم‌های عمیق ناشی از تحریم چهارجانبه کشورهای عربی علیه قطر کافی است یا اینکه ممکن است این توافق منجر به یک صلح سرد شود که در آن رقابت ها بیش از پیش ادامه داشته باشد.

لحظه‌ای که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تصمیم گرفتند قطر را برای تسلیم شدن در برابر خواسته‌های خود محاصره کنند در واقع به دنبال قلدری و تحمیل مطالبات خود بودند، اما فکر نمی کردند روزی مجبور شوند خودشان در این زمینه کوتاه بیایند. این کشورها قطر را به اتهام حمایت از تروریسم و نیز به دلیل روابط نزدیک دوحه با تهران تحریم کردند ؛ اما قطر با تکیه بر توانایی های خود توانست مستقل از همسایگان عرب از این بحران خارج شود.

قطر به جای قطع روابط با جمهوری اسلامی ایران مناسبات خود را با تهران و همچنین ترکیه دشمن دیگر عربستان سعودی و امارات تقویت کرده و به شروط 13 گانه کشورهای محاصره کننده خود از جمله تعطیلی شبکه الجزیره، کاهش روابط با ایران و بستن پایگاه نظامی ترکیه توجهی نکرد.

نکته قابل توجه در توافق آشتی کشورهای مذکور با قطر در آن است که هیچ یک از کشورهای محاصره کننده هیچ دستاورد و پیروزی کسب نکرده و در عین حال بهای زیادی پرداختند. شرکت های عربستان سعودی بخش عظیمی از بازار صادرات خود را از دست دادند و امارات متحده عربی نیز در بخش تجارت و جهانگردی دچار آسیب چشمگیری شد. علاوه بر آن محاصره قطر به اعتبار عربستان و امارات ضربه بزرگی وارد کرد. شورای همکاری خلیج فارس که تنها بلوک تجاری فعال در منطقه عربی بود نیز تحت شعاع قرار گرفته و اتحاد و آزادی عمل میان شش کشور شکسته شد.

 در گزارش روزنامه فایننشال تایمز آمده که به نظر می رسد توافق ناگهانی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نتیجه مستقیم شکست «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در انتخابات این کشور است. این تصادفی نبود که عربستان سعودی و امارات چند ماه پس از ورود ترامپ به کاخ سفید قطر را محاصره کردند. در ابتدا به نظر می‌رسید که دولت ترامپ در کنار ریاض و ابوظبی ایستاده و ظاهراً فراموش کرده که قطر میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه است.

اما به دنبال پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا ترامپ و عربستان سعودی هر یک با انگیزه های خاص خود و به ویژه ریاض برای فرار از پیامدهای سیاست دولت جدید آمریکا به انجام توافق آشتی با قطر تن داد.