ترکیه روز دوشنبه از یونان دعوت کرد تا مذاکرات در مورد زمینه حل اختلافات مرزی در شرق مدیترانه را از سر بگیرد.

 به نوشته «خبرگزاری فرانسه» « مولود چاووش اوغلو » وزیر امور خارجه روز دوشنبه پس از دیدار با «تحسین ارطغرولوغلو» وزیر امور خارجه قبرس ترک نشین در آنکارا گفت: «ما یونان را به برگزاری اولین نشست در ژانویه دعوت می‌کنیم.»

ترکیه و یونان پیشتر ابراز تمایل کرده بودند که مذاکرات را بدون موافقت با یک بازه زمانی آغاز کنند. این در حالی است که وزارت خارجه یونان اعلام کرده که تاکنون هیچ دعوت رسمی دریافت نکرده، اما مایل است در مذاکرات با ترکیه  شرکت کند.

به نوشته این منبع خبری، چاووش اوغلو هنگام دیدار با سفرای اتحادیه اروپا در روز سه شنبه در آنکارا احتمالاً به این موضوع و تلاش‌های جدید میانجیگری می پردازد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز چندی قبل نسبت به بهبود روابط با اتحادیه اروپا در یک ماه گذشته کرده است. اردوغان پس از تهدید به تحریم‌ها در دسامبر گذشته گفت که می‌خواهد اختلافات با یونان از طریق «گفت‌وگو و همکاری» حل شود.

در ماه‌های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

چندی پیش بود که دولت یونان از اتحادیه اروپا خواست به دلیل فعالیت‌های دریایی ترکیه در شرق مدیترانه و حفاری اکتشاف نفت و گاز، این کشور را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهد.