شماری از منابع آگاه اعلام کرده اند «پت سیپالون» (Pat Cipollone) مشاور کاخ سفید و ویلیام بار وزیر دادگستری سابق آمریکا به ترامپ هشدار داده اند که به عقیده آنها، ترامپ نمی‌تواند خود را مورد عفو قرار دهد.

این منابع اعلام کردند ویلیام بار، وزیر دادگستری سابق آمریکا این پیام را پیش از استعفا در ماه گذشته به ترامپ گفته است.

ترامپ در هفته‌های اخیر این نظریه را که خودش را- علاوه بر اعضای خانواده اش- مورد عفو قرار دهد، مطرح کرده است؛ اگرچه مشخص نیست پس از اقدام هواداران وی در روز چهارشنبه در حمله به ساختمان کنگره، آیا وی این کار را انجام داده است یا خیر.

ترامپ پس از حمله اخیر هوادارانش به ساحتمان کنگره، به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. این در حالی است که اعضای مجلس نمایندگان طرح استیضاح ترامپ را به اتهام تحریک برای شورش و به منظور نقش ترامپ در پرونده حمله هفته گذشته ارائه دادند.

طبق برخی گزارشها، سه نماینده دموکرات به شکل رسمی پیش نویس مصوبه‌ای که ترامپ را به تشویق به شورش متهم می‌کند، ارائه کرده اند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سخنانی گفته است: جلسه رأی گیری برای برکناری ترامپ ممکن است روز چهارشنبه برگزار شود.

او همچنین اعلام کرد: می‌خواهیم لایحه اتهامات ترامپ را به محض تصویب، به سنا ارسال کنیم. در صورتی که طرح استیضاح ترامپ رأی بیاورد، ترامپ دومین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد شد که دوبار استیضاح شده است.

روز چهارشنبه همزمان با تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن -رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از حزب دموکرات- در کنگره، طرفداران ترامپ بنا به درخواست او تجمعی را برگزار و سپس به ساختمان کنگره حمله کردند. این اقدام چند کشته بر جای گذاشت و محکومیت‌های زیادی را در داخل و خارج آمریکا به دنبال داشت.