منابع کاخ نخست وزیری لبنان گزارش دادند که « سعد حریری » نخست وزیر مکلف لبنان پیش‌نویس فهرست وزرای کابینه و ساختار دولت را برای « میشل عون » رئیس جمهوری این کشور فرستاده است.

 از سوی دیگر منابع کاخ ریاست جمهوری لبنان اعلام کردند که میشل عون هیچ گونه پیش نویسی که معیارهای لازم را نداشته باشد امضا نمی‌کند. رئیس جمهور به مواضع خود در زمینه جلوگیری از عبور از خط قرمزها و نیز حفظ اقتدار و مشارکت کامل خود در تشکیل دولت پایبند بوده و تخلفات در خصوص نادیده گرفتن این حقوق در فهرستی که حریری ارائه داده به وضوح مشهود است و حداقل استانداردهای عدالت و برابری را ندارد.

منابع مذکور معتقدند که پیش نویس فهرست وزرا و ساختار دولت که حریری آماده کرده در راستای دور زدن رئیس جمهور است و از این رو توافقی برای تشکیل دولت حاصل نمی‌شود؛ درحالی که میشل عون از همان ابتدا آمادگی خود را برای همکاری همه جانبه با نخست وزیر مکلف اعلام کرد، به طوری که منجر به تشکیل دولت نجات در لبنان شود.

منابع آگاه لبنان معتقدند که پیش بینی زمان تشکیل دولت در این کشور بسیار دشوار است.

به گفته منابع لبنانی، برخی از نیروهای سیاسی این کشور تنها به دنبال تضمینی برای تثبیت مواضع و موقعیت خود هستند، حتی اگر به قیمت فروپاشی ثبات داخلی این کشور تمام شود، زیرا اولویت آنها مقابله با بحران‌ها نیست بلکه به دنبال دستیابی به دستاوردهای بیشتر در قبال نیروهای مخالف خود هستند. اگر طرف‌های مربوطه در پرونده تشکیل دولت لبنان و شخص سعد حریری قصد واقعی برای تشکیل کابینه داشته باشند این امر بیشتر از 48 ساعت زمان نیاز ندارد، اما طولانی شدن آن نزدیک سه ماه نشان می‌دهد که قصد مسئولان چیز دیگری است.

 حریری بعد از آنکه در مدت زمان تعیین شده نتوانست کابینه مورد نظر را تشکیل دهد، تلاش می‌کند حمایت‌های بین‌المللی برای تشکیل کابینه خود و کمک به لبنان بحران زده را جذب کند و به گفته منابع، سفرهای اخیر او به خارج از کشور و به ویژه ترکیه به همین منظور صورت گرفته است.

اعلام وضعیت فوق‌العاده بهداشتی

از سوی دیگر شورای عالی دفاع لبنان پس از موافقت با توصیه‌های صادر شده از سوی کمیته وزرا در نشستی که روز گذشته به ریاست میشل عون برگزار شد اعلام کرد که از پنج شنبه آینده تا 24 ماه جاری وضعیت فوق‌العاده بهداشتی در این کشور برقرار می‌شود.

اقداماتی که به این منظور در نظر گرفته شده کاهش تردد مسافران در فرودگاه بین‌المللی بیروت به 20 درصد است، آن هم در شرایطی که همه این افراد به محض ورود به فرودگاه و نیز یک هفته بعد از حضور در لبنان تست کرونا بدهند. همچنین مسافران 72 ساعت در هتل می‌مانند و در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش روزهای باقیمانده قرنطینه را در محل زندگی خود دنبال می‌کنند.

بر اساس اعلام شورای عالی دفاع لبنان دیپلمات‌ها و خانواده‌هایشان، مقامات، هیئت‌های رسمی، افسران و عناصر سازمان ملل متحد از این قرنطینه مستثنی شده و کسانی که واکسن کرونا را دریافت می‌کنند نیز طبق گزارش سوابق پزشکی از این قاعده مستثنی هستند. جابجایی مسافرانی که از طریق گذرگاه‌های مرزی زمینی و دریایی وارد می شوند نیز ممنوع است به جز کسانی که وزارت بهداشت مجوز لازم را برای آنها صادر کند.

تجهیز بیمارستان‌های خصوصی به تخت‌های بیشتر برای بیماران کرونایی نیز ضمن تصمیمات شورای عالی دفاع لبنان است. همه ادارات دولتی و خصوصی، دانشگاه‌ها و مدارس، مهدکودک‌ها، پارکهای عمومی، سالن‌های ورزشی مسقف یا سرباز تعطیل بوده و در موارد استثنایی 10% از کارمندان می‌توانند در محل فعالیت خود حضور پیدا کنند.

بر اساس داده‌های رسمی وزارت بهداشت لبنان، این کشور طی روزهای اخیر شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در آمار روزانه ابتلا به ویروس کرونا بوده و در نتیجه آن نیز شمار مجموع مبتلایان به بیش از 219 هزار تن افزایش یافته در حالی که تاکنون بیش از هزار و 600 نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس کشنده، جان خود را از دست دادند.