«سلیم الجبوری» رئیس سابق پارلمان عراق ، دخالت‌های آمریکا در امور داخلی عراق و حتی ممانعت از استیضاح برخی وزرا را تایید کرد.

وی طی یک گفت‌وگوی تلویزیونی تصریح کرد:  «برت مک گورک» نماینده ویژه سابق آمریکا در ائتلاف آمریکایی ضد داعش برای جلوگیری استیضاح برخی وزرا در صحن پارلمان مداخله می‌کرد و درباره برخی وزرا می‌گفت که این خوب است.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «الاتجاه»، وی تصریح کرد: مک گورک دارای جهت‌گیری خاص خود بود و گاهی حتی نقش سفیر آمریکا در عراق را ایفا می‌کرد. این درحالی بود که وی فرستاده رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص داعش بود نه امور سیاسی.

بر اساس گزارش‌های متعدد موجود، جلوگیری از ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق در سال ۱۳۹۷، تهدید کُرد‌ها و اعمال فشار به شخصیت‌های اصلی فهرست‌های شیعی «سائرون» و «نصر» به منظور جلوگیری از نخست وزیر شدن مجدد یک شخصیت شیعی در عراق، کارشکنی‌ در روند تشکیل اکثریت پارلمان عراق و دولت جدید این کشور، تهدید آشکار امنیت مردم عراق با هدف تحمیل نخست‌وزیری مجدد حیدر العبادی، حذف «فالح فیاض» رئیس وقت شورای امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی و به راه انداختن فتنه در بصره از جمله تلاش‌های مک گورک در راستای تحقق برنامه‌های واشنگتن در بغداد و دخالت‌های او در امور سیاسی عراق است.