«هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (چهارشنبه) در جلسه مطبوعاتی روزانه با این سوال مواجه شد که آیا کسی در چین برای « مایک پامپئو » احساس دلتنگی خواهد کرد.

او در پاسخ به این سوال ابتدا به زبان انگلیسی گفت «البته» و سپس به زبان چینی افزود: او هر روز ما را کلی سرگرم می‌کرد. ما هر روز شاهد یک نمایش بزرگ بودیم.

این دیپلمات چینی در ادامه گفت: اما فکر می‌کنم او آسیب زیادی به خودش، وجهه کشورش و اعتبار ایالات متحده وارد کرد.

چونینگ تاکید کرد: آسیبی که جبران آن دشوار خواهد بود. فکر می‌کنم خیلی برای مردم آمریکا غم‌انگیز است.

به گزارش شبکه روسی «آرتی»، سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین گفت پامپئو در دوران فعالیتش به عنوان وزیر خارجه آمریکا به دروغ‌پراکنی پرداخت و تاریخ او را محاکمه‌ای عادلانه خواهد کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا در سال ۲۰۱۶ که امروز پایان آن رقم خواهد خورد، تقابل و تنش این کشور با چین به طور بی‌سابقه‌ای افزایش یافت.

آمریکا علاوه بر وارد شدن به جنگ تجاری با چین، به بهانه‌های مختلف در امور داخلی دومین اقتصاد بزرگ جهان مداخله کرد و از یک سو جدایی‌طلبان هنگ‌کنگی و تایوانی را تحت حمایت قرار داد و از سویی دیگر پکن را در شیوع ویروس کرونا در جهان مقصر دانست؛ روندی که به نظر نمی‌رسد در دولت جدید آمریکا هم پایان یابد و نامزد وزارت خارجه بایدن هم هنوز روی کار نیامده گفت که ترامپ حق داشت در قبال چین سخت‌گیر باشد.