منابع نزدیک به ریاست جمهوری لبنان می‌گویند در مقطع کنونی تنها راه برای برون‌رفت از بحران این کشور بازگشت نخست‌وزیر سابق لبنان به قدرت و تشکیل کابینه جدید است.

این منابع امروز چهارشنبه به شبکه تلویزیونی المیادین لبنان گفتند: «سیاست گوشمالی هرگز فایده‌ای نخواهد داشت و سوء استفاده از خواسته‌ها و نیازهای مردم در چارچوب صلاحیت‌های قانون اساسی نیز بی‌فایده است».

منابع نزدیک به دفتر « میشل عون »، رئیس جمهور لبنان گفتند: «آنچه به نفع لبنان بوده، بازگشت الحریری به قانون اساسی و تشکیل دولت نجات ملی بر اساس تفاهم با رئیس جمهور است».

لبنان بعد از انفجار مهیب بندر بیروت که صدها کشته و زخمی و ویرانی گسترده برای پایتخت برجای گذاشت و به دنبال آن استعفای «حسان دیاب»، نخست‌وزیر سابق، نتوانسته است، دولت جدید تشکیل دهد.

میشل عون به‌رغم استعفای دیاب، از او خواسته همچنان سکان دولت‌ پیشبرد امور را تا تشکیل کابینه بعدی به دست بگیرد. او همزمان با فشارهای رئیس جمهور فرانسه و اولتیماتوم‌های مداومش برای تشکیل کابینه، سعد الحریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان و رئیس جریان المستقبل را مأمور تشکیل کابینه کرده است.

سعد الحریری طی این مدت به‌رغم معرفی برخی نامزدهای وزارتخانه‌ها نتوانسته است دولت جدید را تشکیل دهد و احزاب سیاسی و جریان‌ها بر سر نحوه توزیع مناصب اختلاف نظر دارند.

اظهارات منابع نزدیک به رئیس جمهور لبنان به نظر می‌رسد در واکنش به آغاز مجدد تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت معیشتی خودشان و قرنطینه سراسری است که طی دیروز از شهر طرابلس آغاز شده و بر اساس گزارش‌های به دست آمده از لبنان، دامنه‌ این تظاهرات امروز به شهرهایی مانند صور نیز رسید.

دو سال پیش نیز تظاهرات مردمی در اعتراض به وضعیت معیشتی بد شهرهای لبنان را در برگرفت و سعد الحریری مجبور به استعفا شد.