فرماندهی پلیس استان نینوا در شمال عراق روز یکشنبه خبر کشف یک گور دسته جمعی با ۴۰۰ جسد در این استان را اعلام کرد.

فرماندهی پلیس استان نینوا در یک اعلامیه مطبوعاتی اظهار داشت: «یک گور دسته جمعی کشف شد که حاوی اجساد ۴۰۰ قربانی جنایت‌های گروهک تروریستی داعش بود».

وی افزود: «این گورستان بزرگ در داخل روستای حمیدات در منطقه تلعفر، غرب نینوا پیدا شده و دومین گور دسته جمعی کشف شده طی چند ماه اخیر است».

گفتنی است، چند روز پیش، دولت عراق تلاش خود برای تحقیق و جمع آوری اطلاعات و شواهد در مورد گورهای دسته جمعی در استان نینو ا را بدون تعیین تاریخ برای گشودن دو گور دسته جمعی و بازیابی جسد قربانیان آغاز کرد.

به گزارش مهر، پس از یورش داعش به مناطقی که ایزدی‌ها در آن سکونت داشتند، حدود ۷۰۰ هزار نفر از ساکنان منطقه سنجار از ترس قتل عام توسط داعش به کوه‌ها پناه بردند. داعشی ها مردان را قتل عام کرده و زنان و بچه‌ها را به اسارت بردند. در برخی مناطق اقدام به بریدن سر، کشتن و به دارآویختن ساکنین این مناطق کردند.

تاکنون چندین گور دسته جمعی از اجساد ایزدی‌ها که به وسیله تکفیری‌ها قتل عام شده‌اند، کشف شده است. یک گور دسته جمعی کشف شده در سنجار در استان نینوا متعلق به زنان بوده است. شمار کشته‌های ایزدی در روزهای نخست حمله داعش به سنجار، به هزار و ۲۹۳ نفر می‌رسد و بر اساس آمار موجود، ۲ هزار و ۷۴۵ نفر در جریان حمله داعش به عراق، یتیم شدند. علاوه بر گورهای فردی، تاکنون ۸۱ گور جمعی متعلق به ایزدی‌ها کشف شده است.

اخیراً، دفتر نجات ربوده‌شدگان ایزدی مورد تایید سازمان ملل با انتشار گزارشی اعلام کرد که هنوز، ۲ هزار و ۸۸۷ ایزدی ربوده شده در دست داعش اسیرند که هزار و ۳۰۸ نفر آنها زن و هزار و ۵۷۹ نفر آنها مرد هستند.