برخی منابع آگاه به خبر‌گزاری «رویترز» گفته‌اند که ده‌ها نفر از مقام‌های دولت « جورج دبلیو بوش »، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به دلیل حمایت برخی جمهوریخواهان از « دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور پیشین ایالات متحده و در پی حمله هواداران وی به کنگره قصد دارند این حزب را ترک کنند.

به نوشته وبگاه خبری-تحلیلی «هیل»، این منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که حدود ۶۰ نفر از مقام‌های دولت بوش پسر، طی روز‌های آینده حزب جمهوریخواه را ترک خواهند کرد.

یکی از منابع آگاه همچنین دلیل دیگر این اقدام را ترویج نظریه توطئه توسط «مارجوری تیلور گرین»، نماینده جمهوریخواه ایالت جورجیا در مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرده است.

طبق تئوری توطئه موسوم به «کیو اِنان» که در میان گروه‌های راست‌گرای افراطی در آمریکا طرفدار دارد، دولتی مخفی در آمریکا وجود دارد که هدفش مقابله با دولت ترامپ است. این تئوری می‌گوید ترامپ در تلاش است نیروهای شر حزب دموکرات را برملا کند.

به دنبال حادثه حمله به کنگره در تاریخ ششم ژانویه ۲۰۲۱ و کنترل دونالد ترامپ بر حزب جمهوریخواه، این نگرانی به وجود آمده که بسیاری از مقام‌های این حزب مشتاق جدا شدن از ترامپ شوند.

این موضوع از آن جهت باعث نگرانی است که ترامپ برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ ابراز تمایل کرده است. 

به دنبال ادعا‌هایی که ترامپ درباره تقلب در انتخابات مطرح و طرفداران خود را به اعتراض علیه نتایج انتخابات تحریک کرد، سرانجام روز ششم ژانویه (۱۷ دی ماه) کنگره آمریکا در حالی که آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر را شمارش می‌کردند، مورد حمله هواداران وی قرار گرفت.

برخی ترامپ را به تحریک هوادارانش متهم کرده‌اند و برخی از قانونگذاران نیز بعد از این حادثه اقدامات لازم برای استیضاح وی را انجام دادند.   

هفته آینده جلسات حقوقی و چند روز پس از آن جلسه استیضاح ترامپ آغاز می‌شود. این در حالی است که بامداد امروز (یکشنبه) منابع آگاه خبر دادند که پنج تن از وکلای پرونده استیضاح ترامپ کناره‌گیری کردند.

طبق توافق رهبران جمهوری‌خواه و دموکرات سنا، جلسه استیضاح ترامپ در روز هشتم فوریه (20 بهمن ماه دوشنبه) برگزار خواهد شد.