به گزارش افکارنیوز به نقل از العالم، درحالیکه جامعه عربستان سالها است که از بحرانهایی آشکار مانند فساد اقتصادی و سیاسی و مشکلات اجتماعی رنج میبرد، بیدار شدن ناگهانی العبیکان مشاور شاه سعودی و سخن گفتن او در خصوص فساد اینجامعه، سکوت او طی سالهای گذشته را زیر سئوال میبرد.

اظهارات العبیکان کاملا مشخص می‌کند که وی طی ماه‌های اخیر با درباریان به شدت دچار اختلاف و مشکلات شخصی شده است.

خبرگزاری رسمی عربستان(واس) دیروز نوشت، شاه سعودی در فرمانی سلطنتی شیخ عبدالمحسن العبیکان مشاور دیوان سلطنتی را بدون ذکر علت برکنار کرد.

این برکناری پس از آن صورت گرفت که العبیکان در گفت‌وگویی رادیویی از برخی قضات در این کشور، و سیاست آنان در اختلاط زن و مرد در این کشور انتقاد کرد.

العبیکان چند روز پیش در یک برنامه رادیویی، از دستگاه قضایی سعودی انتقاد و برخی اشخاص را به غربزده کردن جامعه عربستان متهم کرد.

العبیکان گفته بود: طرح‌هایی برای غربزده کردن جامعه و زن سعودی، و از بین بردن قوانین قضایی دینی و عوض کردن آن با قوانینی که برخی اشخاص در دستگاه قضایی آن را وضع و اداره می‌کنند، وجود دارد.

وی همچنین اعلام کرد که برخی به دنبال انتشار بی‌حجابی و اختلاط زن و مردم در این کشور هستند اما مطبوعات وابسته به هیأت حاکمه سعودی حملات شدیدی به وی کردند.

العبیکان گفته بود: از چند ماه قبل تلاش می‌کنم با شاه دیدار کنم، و با نوشتن نامه‌ای به وی خواستار دیدار و توضیح درباره این «موضوع خطرناک»(فساد جامعه) شدم، ولی این دیدار می‌سر نگشت. فکر می‌کنم که نامه به دست شاه نرسید.خالد المالک سردبیر روزنامه الجزیره که متعلق به خاندان سعودی است، اظهارات العبیکان را احمقانه توصیف کرد و مدعی شد که این شیخ سعودی از دین برای تحقق اهداف خود استفاده می‌کند.

در این انتقاد به صراحت اعلام شد که چنین شخصی به درد مشاوره و رایزنی در امور مملکت نمی‌خورد و طولی نکشید که عبدالله بن عبدالعزیز وی را برکنار کرد.

از سوی دیگر، پایگاه نهرین نت با اشاره به برکناری العبیکان تأکید کرده است، پس از یک دوره خدمت طولانی به رژیم سعودی، ملک عبدالله بن عبدالعزیز او را کنار گذاشت.

نهرین نت خاطرنشان کرد: العبیکان اخیرا در سخنانی با هشدار درباره طرحهایی برای سلطه بر ملک عبدالله، از اینکه عکسهای شاه سعودی بر روی خودرو‌ها دیده نمی‌شود ابراز شگفتی کرده بود.

این پایگاه می‌افزاید: ناظران امور عربستان بر این باورند که انتقادهای العبیکان، نشانه دودستگی در تصمیم گیری و کاسته شدن از اختیارات ملک عبدالله به ویژه از سوی نایف بن عبدالعزیز ولیعهد است.

نهرین نت تأکید کرد: نایف بن عبدالعزیز به دنبال توسعه اختیارات خود و کاستن از اختیارات ملک عبدالله و ممانعت از رایزنی مشاوران پادشاه با وی است و محسن العبیکان درباره فاش کردن اسامی توطئه گران هشدار داده بود.

این پایگاه نوشت: العبیکان از اینکه نمی‌تواند پادشاه را ملاقات کند، انتقاد کرده بود. این در حالی است که دربار پادشاهی با صدور بیانیه‌ای از کنار گذاشتن العبیکان از سمتش خبر داد.

نهرین نت ادامه داد: کار‌شناسان امور عربستان بر این باورند که دودستگی در نهادهای دینی سعودی تاثیرات زیادی بر این کشور خواهد گذاشت، زیرا العبیکان نفوذ زیادی دارد و احتمال درگیری در داخل نهادهای دینی وهابی وجود دارد.. نایف بن عبدالعزیز تهدید کرده بود که العبیکان را کنار خواهد زد، و این در واقع تلاشی از جانب ولیعهد برای سلطه بر موسسات دینی و مشاوران دربار ملک عبدالله محسوب می‌شود.