رسانه‌های رسمی اتیوپی روز چهارشنبه (به وقت محلی) اعلام کردند که سرویس اطلاعات و امنیت ملی این کشور با دستگیری ۱۵ فرد مظنون به ارتباط با یک گروه تروریستی خارجی، طرح حمله به سفارت امارات متحده عربی در شهر «آدیس آبابا»، را خنثی کردند.

خبرگزاری رسمی اتیوپی روز چهارشنبه به نقل از بیانیه‌ای که از سوی سرویس اطلاعات و امنیت ملی اتیوپی منتشر شد، گزارش داد که مظنونان به دستور نیروهای [تروریستی] بیگانه درصدد طراحی این حمله بودند.

رسانه خبری فانا وابسته به دولت اتیوپی نیز در گزارشی از کشف میزان نامعلومی تسلیحات، مواد منفجره و اسناد در جریان این عملیات خبر داد.

خبرگزاری رسمی اتیوپی نیز اعلام کرد که این گروه از مظنونان از سوی یک گروه تروریستی خارجی مأمور انجام این عملیات شده بودند و در حال تدارک برنامه‌ای برای وارد کردن خسارات قابل توجه به دارائیها و همچنین جان انسان‌ها بودند.

گفتنی است که هنوز وزارت خارجه امارات متحده عربی یا سفارتخانه این کشور در آدیس آبابا به این گزارشها واکنشی نشان نداده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی اتیوپی، یک گروه دیگر از مظنونان نیز در حال طرح‌ریزی حمله به هیأت دیپلماتیک امارات در کشور همسایه سودان بودند.

شایان ذکر است که سرویس اطلاعات و امنیت ملی اتیوپی و همتای سودانی این نهاد در مورد کشف و خنثی سازی این طرح حمله با یکدیگر همکاری کردند.

خبرگزاری فانا در گزارش خود نوشت که فردی به نام «احمد اسماعیل» که رهبر این گروه تروریستی و ساکن سوئد است؛ در پی تبادل اطلاعات با سرویس‌های امنیتی اروپا، آفریقا و آسیا در کشور سوئد دستگیر شد.

لازم به ذکر است که امارات متحده عربی علاوه بر ایفای نقش مهم دیپلماتیک در عرصه سیاسی اتیوپی، کمک‌های مالی برای ثبات اقتصادی به این کشور آفریقایی اعطا کرده است.