جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در میان مداخله‌جویی‌های غرب در مسئله الکسی ناوالنی، مخالف روس وارد روسیه شد.

جوزپ بورل امروز پنج شنبه در حالی وارد مسکو ، پایتخت روسیه شد که کشور‌های اروپایی دست از مداخله جویی خود در امور داخلی مسکو برنداشته و به بازداشت مخالفِ متمایل به غربِ دولت روسیه معترض هستند. گفته می‌شود سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اورپا در شرایط کنونی موج انتقادات را تشدید کرده است.

بورل در دفاع از سفر خود در برهه کنونی معتقد است سفر او حاوی پیام‌های شفافی به کرملین خواهد بود، در حالیکه خواست غربی‌ها بر آزادی برجسته‌ترین مخالف داخلی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین از زندان قرار دارد.

دیپلمات بلندپایه اروپایی مشتاق است تا با وزیر خارجه روسیه در زمینه‌های مختلفی از جمله توافق هسته‌ای ایران و مقابله با تغییرات آب و هوایی گفت‌وگو کند. این اولین سفر فرستاده ارشد اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۷ به روسیه است. 

سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه پیشتر عنوان کرده بود اینکه سفر بورل به مسکو می‌تواند روسیه را برای آزادی ناوالنی تحت فشار قرار دهد توهمی بیش نیست. ما امیدواریم که چنین مزخرفاتی را برای ارتباط دادن میان چشم انداز روابط روسیه و اتحادیه اروپا با بازداشت ناوالنی شاهد نباشیم.

دیمیتری پسکوف افزود: مسکو آماده انجام همه اقدامات برای توسعه روابط با بروکسل است، اما آماده شنیدن توصیه در مورد مسئله ناوالنی نیست.

دادگاه مسکو به تازگی بعد از بررسی اتهامات ناوالنی، او را به دلیل نقض شرایط آزادی مشروط و جرایم امنیتی به ۳.۵ سال حبس محکوم کرد.

شهریور سال جاری الکساندر ناوالنی در یک پرواز داخلی در سیبری بیمار شد و به کما رفت؛ او در همان شرایط با هواپیما به بیمارستانی در برلین منتقل شد. طبق ادعای پزشکان آلمانی، آزمایش‌ها حاکی از مسمومیت ناوالنی با یک عامل عصبی بود؛ در آن زمان گفته می‌شد این آزمایش‌ها در سه کشور مختلف انجام شده است، از این رو دولت‌های غربی از روسیه خواستند تا در این باره توضیح دهد.

از آن زمان این مسئله مورد مناقشات بسیاری قرار گرفته و روسیه بار‌ها تاکید کرده که اظهارات خصمانه متعددی علیه روسیه در پرونده ناوالنی مطرح شده است.

روابط میان روسیه و اروپا از سال ۲۰۱۴ و به دنبال الحاق کریمه به خاک روسیه به تیرگی گراییده است. به تازگی بازداشت مخالف دولت روسیه به سوژه تاز‌ه‌ای برای تشدید تنش دو جانبه تبدیل شده است.