تحولات در آمریکا تحت الشعاع تصمیم گیری‌های سیاسی، اجتماعی و نظامی دولت « جو بایدن » قرار گرفته است.

به گزارش «پولیتیکو، آکسیوس، هیل و رویترز»، مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های آمریکا در ساعات گذشته عبارتند از:

- پنس به ایندیانا می‌رود: «مایک پنس»، معاون « دونالد ترامپ »، ریییس جمهور پیشین آمریکا، در پایان دوره تصدی سیاسی خود به ایالت «ایندیانا» باز می‌گردد.

- موضع گیری وزارت خارجه آمریکا در برخی موضوع های سیاست خارجی: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد مذاکرات با طالبان براساس روند‌های منظم ادامه خواهد داشت. این وزارت خانه همچنین اعلام کرد، تصمیمی در مورد حضور نظامیان آمریکایی در افغانستان گرفته نشده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که رایزنی دقیق با اعضای کنگره در مورد ایران ادامه دارد.

این وزارت خانه همچنین اعلام کرد تمدید استارت- ۳ به نفع واشنگتن است و این توافق را مانعی در برابر فعالیت‌های بی پروای روسیه خواند.

- برنز رسما نامزد ریاست سنا شد: کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بایدن رسما «ویلیام برنز» را به عنوان نامزد ریاست سیا به سنا معرفی کرده است. برنز پیشتر سفیرآمریکا در روسیه بود.

- بررسی حضور خارجی نظامیان آمریکا در پنتاگون: پنتاگون اعلام کرد در حال بررسی طرح جامعی برای کاهش نیرو‌های آمریکایی در خارج از کشور است. این وزارتخانه همچنین از تعلیق طرح ترامپ مبنی بر کاهش نظامیان آمریکایی در آلمان خبر داد.

سخنگوی پنتاگون نیز مدعی شد بایدن قصد بررسی سهم آمریکا در پشتیبانی از عملیات تهاجمی عربستان را دارد.

 

وی افزود «ناو هواپیمابر نیمیتز از خلیج فارس خارج شده است.»

 

پنتاگون همچنین از ادامه مبارزه با افراط گرایی در همه سطوح این وزارتخانه خبر داد.

- قرار گرفتن نام گروه افراطی راستگرای آمریکا در فهرست گروه‌های تروریستی کانادا: وزیر امنیت عمومی کانادا، در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد نام گروه «پسران مغرور» به فهرست گروه‌های تروریستی کانادا در کنار «داعش» اضافه می‌کند.

کانادا، اولین کشوری است که نام این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

- پرونده استیضاح ترامپ آماده می‌شود: «جیمی راسکین»، مدیر دموکرات پرونده استیضاح ترامپ در مجلس سنا، از آماده شدن پرونده استیضاح وی خبر داد.

- توافق مک کانل و شومر در تقسیم قدرت: «میچ مک کانل»، رییس اقلیت سنا و «چاک شومر»، رییس اکثریت این مجلس به توافق تقسیم قدرت ۵۰- ۵۰ پس از هفته‌ها بن بست در مذاکره دست یافتند.

این توافق نامه به دموکرات‌های سنا اجازه می‌دهد تا کنترل کمیته‌های موثر در تهیه قوانین و جلسات دادرسی را در اختیار داشته باشند.