وزارت امور خارجه چین ، روز پنجشنبه عبور ناوشکن آمریکایی  «یو اس اس جان اس مک کین» از تنگه تایوان را محکوم کرد.

به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «سی‌جی‌تی‌اِن»، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امور خارجه چین از آمریکا درخواست کرد به جای ایجاد تنش در تنگه تایوان، به ایفای نقش سازنده در حفظ صلح و ثبات در این منطقه بپردازد.

ونبین افزود:‌ «طرف چینی عبور کشتی ارتش آمریکا از تنگه تایوان را با دقت دنبال کرده و کاملاً از آن آگاهی دارد. چین به حفظ وضعیت سطح بالای هشدار ادامه داده و آمادگی دارد در هر زمان، به تمام تهدیدات و تحریکات، پاسخ دهد و قاطعانه از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود دفاع کند».

نیروی دریایی ایالات متحده امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که ناوشکن یو اس اس جان اس مک کین از تنگه تایوان عبور کرده است. این اولین باری است که از زمان آغاز به کار دولت «جو بایدن»، یک کشتی نیروی دریایی آمریکا از طریق تنگه بین تایوان و چین عبور می‌کند.

ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا مدعی شده است که این ناوشکن روز پنجشنبه به وقت محلی، مطابق با قوانین بین‌المللی از تنگه تایوان عبور کرده است و این نمایانگر تعهد آمریکا به هند و اقیانوسیه آزاد است.

دولت ترامپ در اقدامی تحریک‌آمیز و علیرغم هشدارهای پی در پی پکن، حضور در تنگه تایوان را افزایش داده بود به طوریکه ناوهای آمریکا سال گذشته میلادی، ۱۳ بار از این تنگه عبور کردند.

این اقدام تحریک‌آمیز ایالات متحده در شرایطی صورت گرفته‌ است پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.