به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، "باراک اوباما" روز چهارشنبه به طور علنی حمایت خود از ازدواج همجنسگرایان را اعلام کرد تا به این وسیله آرای طرفداران همجنسبازی در آمریکا را از آن خود کند اما او به این نکته توجه نداشت که این اقدام ممکن است اشتباهی تاریخی باشد که به قیمت از دست دادن دوره دوم ریاست جمهوریش تمام شود.

سیری در اظهارنظرهای چندسال قبل اوباما درباره همجنس‌گرایی نشان می‌دهد او از حامیان این موضوع بوده است اما با توجه به شرایط، نظر خود را پنهان و یا علنی کرده است.


بعنوان مثال اوباما در سال ۱۹۹۶ که برای راه یافتن به مجلس سنا تبلیغ می‌کرد گفته بود از طرفداران قانونی شدن ازدواج هم‌جنس‌بازان است و با هرگونه تلاشی که بخواهد مانع اینگونه ازدواج‌ها شوند، مبارزه خواهد کرد.

اما در سال ۱۹۹۸ در پاسخ به سوالی در این زمینه گفته بود نظری ندارد و درفوریه ۲۰۰۴ در مصاحبه با یک روزنامه حامی همجنسگرایی با ازدواج هم‌جنس‌بازان مرد که عمدتاً به سمت یک موضوع راهبردی تغییر جهت داده است، موافق نیست.


رئیس جمهور آمریکا همچنین در آوریل ۲۰۰۸ در یک کمپین تبلیغاتی ازدواج را پیوندی میان زن و مرد توصیف کرد و گفت برای او که یک مسیحی به شمار می‌آید این پیوند مقدس است.

توجه به سیر نظرات اوباما نشان می‌دهد او حتی تا سال ۲۰۱۰ نیز می‌گوید به دلیل تعاریف سنتی از ازدواج تمایلی به امضای لایحه همجنس‌بازان نداشته است اما این را هم رد نمی‌کند دیدگاهش ممکن است تغییر کند.

این تغییر دیدگاه یا بهتر بگوییم علنی کردن دیدگاه او هفته گذشته در رسانه‌های آمریکا جنجالی به پا کرد چرا که اوباما علنا حمایت خود از ازدواج همجنسگرایان را اعلام کرد.

اما پس از سخنان اخیر اوباما در حمایت از ازدواج همجنس‌بازان موجی از حمایت‌های مالی طرفداران همجنس‌گرایی به سوی اوباما سرازیر شد، یعنی می‌‌توان گفت اوباما به هدف انتخاباتی خود تا حد زیادی دست یافت.

اوباما تصور می‌کرد با اعلام حمایت از همجنس‌گرایان حمایت قابل توجهی را برای خود از جانب این گروه‌ها به دست می‌آورد اما نتیجه نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد اولین رئیس جمهور سیاهپوست آمریکا در محاسبات خود دچار اشتباه شده است چرا که نتایج نظرسنجی‌ها نشان دهنده آن است که حمایت مردم از اوباما بعد از اعلام حمایت رسمی از ازدواج هم‌جنس‌بازان کاهش یافته است.

نتایج این نظرسنجی‌ها نشان داد که ۴۳ درصد از آمریکایی‌ها در صورتی که همین الان رأی‌گیری انجام شود، تمایل دارند به اوباما رأی دهند، در حالی که این رقم برای آقای رامنی، ۵۰ درصد یا بیشتر است.


همچنین نظرسنجی مشترک روزنامه یو اس ای تودی و موسسه گالوپ حاکی از آن است که ۴۰ درصد مردم آمریکا بر این باورند حمایت اوباما از ازدواج همجنسگرایی تاثیر منفی بر روی رای دهندگان خواهد گذاشت.روزنامه انگلیسی گاردین نیز دیروز در مقاله‌ای پیرامون اعلام حمایت اوباما از ازدواج همجنس‌گرایان تصریح کرد این موضوع می‌تواند به عاملی تغییر دهنده در انتخابات نوامبر تبدیل شود یعنی می‌تواند نتیجه را به نفع رامنی دگرگون سازد.همچنین پایگاه اینترنتی آلترنت نیز در گزارشی نوشت سخنان اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر حمایت وی از ازدواج زوج‌های همجنس‌گرا، به دست‌مایه طنزپردازان آمریکایی تبدیل شده است که این امر می‌تواند به موقعیت اجتماعی اوباما در میان مردم آمریکا که عمدتا طرفدار همجنس‌گرایی نبوده و تمایل به حفظ ازدواج‌ سنتی دارند، لطمه وارد کند.

با وجود آنکه رامنی پس از اظهارنظر اوباما علنا با ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کرد اما اوباما در دیدار با " جرج کلونی " بازیگر معروف هالیوود گفته بود: واقعیت این است که این موضوع(ازدواج همجنس‌بازان)، گسترش منطقی چیزی است که آمریکا قرار است در آینده باشد.

به نظر میرسد موضع اوباما در خصوص همجنسگرایی به علاوه نارضایتی مردم آمریکا از عملکرد وی که در نظرسنجی دیگری به ضوح دیده میشود تاثیر مطلوبی برای اوباما نداشته باشد و ممکن است به اشتباهی تاریخی برای وی بدل شود که تاوانی جز از دست دادن کاخ سفید برای چهار سال دیگر را نمیتوان متصور بود.