« رجب طیب اردوغان » رئیس‌جمهور ترکیه، امروز (چهارشنبه)، در نشست حزب پارلمانی «عدالت و توسعه» به بحران قبرس پرداخت.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، رئیس‌جمهور ترکیه در نشست یادشده، در بخشی از اظهارات خود خطاب به یونان و بخش‌ یونانی‌نشین قبرس گفت: «بحران جزیره [قبرس] راه حلی ندارد مگر با ایجاد دو کشور مستقل چه بخواهید یا نخواهید».

قبرس کشوری جزیره‌ای در شرق دریای مدیترانه است که در بخش شمالی آن، مردم ترک‌تبار و مسلمان و در بخش جنوبی آن، مردم یونانی‌تبار‌ هستند.

رجب طیب اردوغان ادامه داد:‌ «دنیا باید بداند که ما، از هم‌اکنون به بعد، اجازه نخواهیم داد قبرس‌های ترک‌تبار قربانی بحران مستمر در جزیره باشند؛‌ بحرانی که نیم قرن ادامه داشته است».

اردوغان همچنین در لابه‌لای اظهاراتش با حمله لفظی به «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان، خطاب به او گفت:‌ «حد و مرز خود را بدان و از به چالش کشیدن ما دست بردارد. اگر این کار را نکنی، این بدان معناست که تو از مذاکره فرار می‌کنی».

دولت ترکیه طی سال گذشته چند کشتی حفاری و اکتشافی به مناطقی از شرق مدیترانه فرستاد؛ مناطقی که به گفته این کشور تحت حاکمیت ترکیه هستند؛ اما یونان ضمن رد اقدامات ترکیه مدعی است که آنکارا در حال نقض قوانین بین‌المللی و حاکمیت آتن و قبرس است.

این اقدمات ترکیه در شرق دریای مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است.

یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند؛ با این حال، ترکیه اعلام کرده که این کشور تنها در حال تأمین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.