« سرگئی ریابکوف » معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که توافقنامه های جدید میان مسکو و واشنگتن در خصوص ثبات راهبردی و کنترل تسلیحاتی ممکن است در قالب بسته‌ای واحد رسمیت پیدا کند.

او در کنفرانسی مطبوعاتی در ساختمان گروه رسانه‌های بین المللی «روسیه سگودنیا» گفت: در چارچوب توافقات احتمالی آینده با آمریکا لازم است روش‌های راستی آزمایی مناسب ایجاد شود.

ریابکوف افزود: ما با این فرض پیش می‌رویم که چنین توافق نامه‌هایی نمی‌توانند جهانی و بدون ابعاد مختلف باشند و باید به وضوح با موضوع و گستره توافقنامه‌های خاص مطابقت داشته باشند.

معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: تهیه معادله امنیتی جدید نیازمند ابزار‌های اضافی برای پاسخ به شرایط بحرانی است تا تهدید رویارویی مستقیم نظامی مملو از استفاده از سلاح هسته‌ای را کاهش دهد.

او افزود: ایجاد رویکرد‌های مشترک برای اطمینان از ایمنی فعالیت‌های فضایی و جلوگیری از رقابت تسلیحاتی در فضا مهم است.

ریابکوف تصریح کرد: در مسئله کلاهک‌های هسته ای، همانطور که در گذشته این کار را انجام داده ایم، پیشنهاد می‌کنیم بر بخشی از این زرادخانه‌ها متمرکز شویم که بیشترین تهدید عملیاتی را به همراه دارند.

معاون وزیر امور خارجه در پایان گفت: روشن است که درج همه این عناصر در چارچوب یک توافق واحد بسیار دشوار خواهد بود و روسیه بر آن اصرار ندارد و در صورت توافق دو کشور می‌توان این توافق‌ها را در چارچوب یک بسته مرتبط به صورت رسمی اعلام کرد.

روسیه و آمریکا ۳ فوریه در خصوص تکمیل اقدامات داخلی لازم برای تمدید پیمان استارت ‌نو یادداشت‌هایی را مبادله کردند. این برنامه در حال حاضر بدون هیچ گونه تغییری برای پنج سال دیگر - تا ۵ فوریه ۲۰۲۶ - تمدید شده است.

 «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن قصد دارد در مورد مسئله کنترل تسلیحات با روسیه در مورد تمام سلاح‌های هسته‌ای در طول ۵ سال بحث کند.