شبکه سی‌ان‌ان روز جمعه جزئیاتی را از گفت‌وگوی دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا و کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان در روز 6 ژانویه منتشر کرده است.

 بر اساس این گزارش، ترامپ در این مکالمه تلفنی به مک کارتی گفته است: اوباش و آشوبگران بیشتر از شما درباره انتخابات نگران و ناراحت بودند.

شبکه سی‌ان‌ان در ادامه افزود: مک کارتی در این گفت‌وگوی تلفنی، ترامپ را تحت فشار قرار داده است تا خواستار پایان آشوب و یورش به ساختمان کنگره توسط طرفداران افراطی اش شود.

ترامپ گفت: کوین، حدس می زنم این مردم بیشتر از تو نسبت به نتایج انتخابات ناراحت و آشفته هستند.

نخستین بار جیمی بیوتلر نماینده جمهوریخواه واشنگتن این گفت‌وگوی تلفنی بین ترامپ و مک کارتی را فاش کرده و سایر نمایندگان جمهوریخواه نیز این مکالمه تلفنی را تایید کرده‌اند. بیوتلر یکی از 10 نماینده جمهوریخواهی است که به استیضاح ترامپ رای مثبت داده است.

این مکالمه تلفنی در حالی فاش شده است که دومین محاکمه استیضاح ترامپ در مجلس سنا در جریان است.

استیضاح ترامپ رسما از روز سه شنبه گذشته در مجلس سنا آغاز شده است. ترامپ نخستین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا است که دو بار استیضاح می شود.

اتهام اصلی ترامپ برای استیضاح دوم، تحریک طرفداران افراطی اش برای حمله مرگبار به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه است. در این حمله حداقل 5 نفر از جمله یک مامور پلیس کشته شدند.

محکومیت ترامپ در مجلس سنا نیاز به دو سوم آرا دارد.

در حالی که کنگره آمریکا برای شمارش آرا کالج الکترال و تایید نهایی نتایج انتخابات جنجالی 3 نوامبر تشکیل جلسه داده بود، ترامپ از هوادارانش خواست تا تظاهرات مسالمت آمیزی را برگزار کنند ولی این اعتراضات در نهایت منجر به حمله آنها به ساختمان کنگره شد.