دبیر مطبوعاتی کاخ سفید از ذکر نام رژیم صهیونیستی و عربستان به عنوان متحدان آمریکا امتناع کرد.

جن ساکی روز جمعه در جریان نشست مطبوعاتی کاخ سفید از اینکه رژیم صهیونیستی و عربستان را متحدان مهم واشنگتن بنامد، خودداری کرد. وی در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توانید بگویید دولت آمریکا چه برنامه‌ای در خاورمیانه دارد و اینکه آیا دولت آمریکا هنوز سعودی‌ها و صهیونیست‌ها را متحدان مهم خود می‌داند؟ از پاسخ مستقیم طفره رفت.

سخنگوی کاخ سفید تنها به ذکر این مطلب اکتفا کرد که قرار است طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد بحث قرار گیرد. ساکی توضیح بیشتر دراین باره را منوط به طی روند‌های سیاسی در خصوص رویکرد‌های امنیت ملی در خاورمیانه دانست.

فاکس نیوز در ادامه مطلب خود می‌نویسد کاخ سفید اکنون با این پرسش روبروست که چرا بایدن برغم سه هفته حضور در دفتر ریاست جمهوری هنوز با نخست وزیر رژیم صهیونیستی که متحد دیرینه این کشور در خاورمیانه محسوب می‌شود، تماس تلفنی برقرار نکرده است.

سخنگوی کاخ سفید درباره زمان احتمالی برقراری تماس تلفنی بایدن با نتانیاهو گفت نمی‌تواند زمان مشخصی را برای این اتفاق تعیین کند. این مطلب تا حدی نگرانی صهیونیست ها را موجب شده که دنی دانون، سفیر سابق رژیم صهیونیستی در سازمان ملل در اقدامی کنایه آمیز با انتشار شماره تلفن بنیامین نتانیاهو از رئیس جمهور آمریکا خواست تا با وی تماس بگیرد. 

این رسانه آمریکایی با این مقدمه این احتمال را مطرح می‌کند که دولت آمریکا به ریاست بایدن رویکرد متفاوتی در قبال رژیم صهیونیستی در پیش بگیرد و از راه حل دو کشوری در مناقشه فلسطین حمایت کند. هر چند حمایت از انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی بواقع تصدیق اقدام غیر قانونی دولت پیشین است.

رئیس جمهور فعلی آمریکا در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داد در قبال عربستان موضعی سختگیرانه در پیش بگیرد، در اولین گام نیز از حمایت نظامی از ریاض در جنگ یمن دست کشید. البته تعبیر چنین رویداد‌هایی به شکاف در روابط دو جانبه اندکی ساده انگارانه خواهد بود.