بر اساس جزئیات جدیدی که در ارتباط با حمله روز ششم ژانویه به کنگره آمریکا منتشر شده، «دونالد ترامپ » در تماس تلفنی با « کوین مک‌کارتی » رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان، حاضر به پذیرش درخواست او برای اقدام به منظور متوقف کردن هوادارانش نشده است.

به گفته قانون‌گذارانی که بعد از این تماس مک‌کارتی آن‌ها را در جریان مکالمه خود با ترامپ گذاشته، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به او گفته بود که حمله‌کنندگان برای نتیجه انتخابات بیش از آنچه مک‌کارتی اهمیت می‌دهد، اهمیت قائل هستند. 

به گزارش شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان»، جمهوری‌خواهان آگاه به این تماس، این مکالمه را تبادل فریاد بین ترامپ و مک‌کارتی توصیف کرده‌اند. به گفته آن‌ها مک‌کارتی در این تماس به ترامپ گفته که آشوب کنندگان در حال هجوم به دفتر او از پنجره‌ها هستند و از وی پرسیده «فکر می‌کنی با کدام لعنتی داری حرف میزنی؟»

سی‌ان‌ان گزارش داد جزئیات تازه افشا شده از این مکالمه که چند جمهوری‌خواه مطلع بیان کرده‌اند نشان دهنده طرز فکر ترامپ هنگام حمله طرفدارانش به کنگره است. بنابر این گزارش، این مکالمه نشان می‎‌دهد ترامپ قصد نداشت علیرغم درخواست قانون‌گذاران هوادارانش را از حمله باز دارد. برخی از آن‌ها برخورد وی را قصور از وظایف ریاست جمهوری خوانده‌اند.

یک عضو جمهوری‌خواه کنگره در این خصوص گفت: او یک ناظر بی تقصیر نیست، او ریشه (اقدام بد) آن‌ها بود. سیزدهم ژانویه کوین مک‌کارتی در صحن مجلس گفت که رئیس‌جمهور مسئول است و او (مسئول) است.

«هررا بوتلر» یکی از ده نماینده جمهوری‌خواهی که ماه گذشته به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد به این شبکه گفت: باید نگاهی به آنچه او در طول آشوب انجام داد بیندازید تا ذهنش را بخوانید. این به من نشان می‌دهد یا برای او (ترامپ) اهمیتی نداشت، که این قابل استیضاح است چون نمی‌توانید بگذارید حمله‌ای در خاک شما رخ دهد یا می‌خواست این اتفاق رخ دهد و مشکلی با آن نداشت که من را خیلی عصبانی می‌کند.

او که به شدت عصبانی بود، افزود: نباید از این حمایت کنیم. به هر دلیل و تحت پرچم هر حزبی.

یک عضو جمهوری خواه دیگر گفت این تماس برای ترامپ مشکل ساز است. «آنتونی گونزالس» که او هم به طرح استیضاح ترامپ رای مثبت داد،  گفت: فکر می‌کنم ذهنیت رئیس‌جمهور سابق را نشان می‌دهد. او از این که می‌دید معاون وفادارش و یا ساختمان کنگره تحت حمله گروهی که او تهییج کرد قرار گرفته‌اند، متاسف نبود. در واقع به نظر می‌رسید خوشحال است یا دستکم در حال لذت بردن از صحنه‌هایی است که برای اغلب آمریکایی‌ها در سراسر کشور وحشت آور بودند.

در همین خصوص سناتور «تامی توبرویل» هم گفته که روز ششم ژانویه با ترامپ صحبت کرده و به او گفته بود در پی حمله آشوبگران به کنگره، «مایک پنس» به بیرون ساختمان هدایت شده است.

به گزارش وبگاه «هیل»، این حقیقت که سناتور آلاباما به رئیس‌جمهور گفته بود که پنس در خطر است یک مدرک خوب برای مدیران دموکرات استیضاح در کنگره است که تلاش می‌کنند سناتورهای جمهوری‌خواه را متقاعد کنند ترامپ حمله‌کنندگان را تحریک کرد و وقتی خشونت آغاز شد برای آرام کردن آن هیچی کاری انجام نداد.

افشای جزئیات این مکالمه‌ها در حالی است که در ادامه بررسی طرح استیضاح دوم رییس‌جمهور سابق آمریکا در مجلس سنا، دموکرات‌ها بر لزوم محکومیت وی تاکید دارند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مدیریت‌کنندگان دموکرات دادگاه استیضاح ترامپ در مجلس سنا هشدار دادند اگر سناتورها او را محکوم نکنند و دوباره بتواند به عرصه سیاست پا بگذارد، ماجرای حمله به ساختمان کنگره آمریکا تکرار خواهد شد.

با این حال موفقیت استیضاح ترامپ در مجلس سنا نیازمند کسب رأی موافق دست‌کم دو سوم سناتورها (۶۷ سناتور) است و این به معنی آن است که دست‌کم ۱۷ سناتور هم‌حزبی ترامپ برای محاکمه وی باید با دموکرات‌ها همراه شوند که بعید به نظر می‌رسد. 

ششم ژانویه (۱۷ دی) کنگره آمریکا در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند. حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حمله، پنج نفر از جمله یک نیروی پلیس کشته شدند.