به گفته منتقدان، تصمیم چهل و سه سناتور جمهوری‌خواه برای تبرئه «دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق آمریکا نژادپرستانه و در راستای حمایت از نژادپرستی است.

به نوشته روزنامه «گاردین»، دادگاه محاکمه رئیس جمهور آمریکا ظرف چند روز گذشته  و با اتهام تحریک به شورش و حمله به کنگره در مجلس سنا برگزار شد. هواداران ترامپ در این حمله پرچم‌های کنفدراسیون در دست داشته و لباس‌هایی با نمادهای نژادپرستانه و مختص به سفید برتر پندارها بر تن داشتند.

«کیمبرلی آتکینز» یادداشت‌نویس برجسته و سیاه‌پوست نشریه «بوستون گلوب» در پیامی توئیتری نوشت، اوباش تلاش کردند تأیید آرای افرادی شبیه به او را متوقف کنند.

آتکینز نوشت:‌ «هنگامی که چنین اتفاقی به درخواست رئیس جمهور ایالات متحده رخ می‌دهد، قانون اساسی چاره‌ای را برای آن فراهم می‌کند البته اگر اعضای مجلس نمایندگان و سنا به سوگند خود پایبند باشند. [آمریکا] یک جمهوری است، اگر بتوانید آن را حفظ کنید. اما آیا برای من هم یک جمهوری است؟»

از سوی دیگر «کارن عطیه» ستون‌نویس روزنامه «واشنگتن پست» در یادداشتی با تیتر «امروز سفید برتر پنداری پیروز شد» نوشت: «تاریخ نشان خواهد داد که رهبران هر دو جناح این اجازه را دادند که سفید برتر پنداری، شورش و خشونت، بخشی مجاز در سیاست‌های ما باشد. آمریکا به این خاطر عذاب زیادی را متحمل خواهد شد».

گاردین نوشت، ۸۹ درصد از مجلس سنا را سفیدپوستان تشکیل داده‌اند. گناهکار شناختم ترامپ نیازمند رأی ۶۷ سناتور بود اما او با ۵۷ رأی در برابر ۴۳ رأی، تبرئه شد.

«چاک شومر» رهبر اکثریت دموکرات مجلس سناگفت، گناهکار بودن ترامپ «حقیقتی غیر قابل بحث» است و به افراد حاضر گفت «پرچم نفرت‌انگیز و نژادپرستانه کنفدراسیون را به یاد بیاورید که [در حمله به کنگره] در صحن‌های اتحادیه ما برافراشته شده بود».

«مایکل وان در وین» در سخنرانی پایانی خود، حمله به کنگره را با اعتراضات جنبش «جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد» مقایسه کرد و شرکت‌کنندگان در این تجمعات را اوباش نامید.

یک فعال سیاه‌پوست ضدنژادپرستی در واکنش به این اظهارات در پیامی توئیتری، با اشاره به رفتارهای خشونت‌آمیز پلیس آمریکا نوشت: «سیاه‌پوستان نمی‌تواند زانو بر روی گردن کسی بگذارند یا به صورت کودکان اسپری فلفل بپاشند. اما سفیدپوست بودن از خود محافظت می‌کند. آمریکا همین است و همواره همین‌طور خواهد بود و اگر می‌خواهیم طور دیگری باشیم باید دست به تصمیم‌گیری بزنیم».

«خلیل جبران محمد» استاد تاریخ دانشگاه هاروارد آمریکا، انتخاب «جو بایدن» به عنوان رئیس جمهور و تبرئه ترامپ را به پیروزی «آبراهام لینکلن» در انتخابات سال ۱۸۶۱ تشبیه کرد که تنها چند ماه بعد از آن جنگ‌های داخلی آمریکا آغاز شد.

این استاد دانشگاه گفت: «اکنون ترامپ سردسته نو کنفدراسون است که پیش‌تر حزب جمهوری خواه نام داشت. این حزب از افرادی تشکیل شده است که ایدئولوژی اجدادی آن‌ها همواره در تمام سطوح دولت و جامعه مشهود بود. بگذارید روشن بگویم، آمریکا همواره به همین شکل بوده است».

«بریتنی کوپر» نویسنده سیاه‌پوست آمریکایی نیز در واکنشی نوشت، دادگاه استیضاح ترامپ او را به یاد دورانی می‌اندازد هیأت منصفه‌های سفیدپوست، به ندرت قتل‌های فراقانونی هم‌نوعان خود را محکوم می‌کردند.

کوپر گفت: «آن دست هیأت منصفه‌ها، اجداد جمهوری‌خواهان امروزی هستند. اگر نگویم این مسئله مایه خشم است، دستکم شرم‌آور است».

وی افزود: «همچنین خطاب به سفیدپوست‌های لیبرالی که مدیران استیضاح بودند و پرونده‌ای بی‌حاصل را علیه شورش سفید برتر پنداران ارائه کردند، می‌گویم: خوش آمدید. این احساس همانند فریاد زدن در باد است. سیاه‌پوستان به خوبی با آن آشنایی دارند. همان‌طور که می‌بینید بسیار تهوع آور است».