برد اسمیت رئیس شرکت مایکروسافت گفت: حمله هکری با استفاده از شرکت فناوری سولارویندز آمریکا با هدف نفوذ و هک نهادها و آژانس‌های دولتی ایالات متحده، بزرگترین و پیچیده‌ترین حمله هکری بوده که تاکنون در جهان دیده شده است.

 بر اساس این گزارش، حمله هکری به نهادها و آژانس‌های دولتی آمریکایی در ماه دسامبر انجام شد و دولت آمریکا هکرهای روسی را عامل اصلی این حمله هکری معرفی کرده است. هکرها با استفاده از نرم‌افزار ساخته‌شده توسط شرکت سولارویندز توانستند به اطلاعات محرمانه هزاران شرکت و نهاد و آژانس دولتی آمریکایی دسترسی پیدا کنند.

 هکرها توانستند به ای‌میل‌های وزارتخانه‌های خزانه‌داری، دادگستری و بازرگانی آمریکا و نهادهای دیگر دسترسی پیدا کنند.

کارشناسان امنیت سایبری بر این باورند که ماه‌ها طول خواهد کشید سامانه‌های آسیب‌دیده در این حمله هکری شناسایی شوند و هکرها از این سامانه‌ها اخراج شوند.

اسمیت در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت: تصور می‌کنم از دیدگاه مهندسی نرم‌افزار، منصفانه است که بگوییم این بزرگترین و پیچیده‌ترین حمله هکری بوده است که تاکنون جهان شاهد آن بوده است.

سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا ماه گذشته اعلام کردند که روسیه احتمالاً عامل اصلی این حمله هکری بزرگ و گسترده بوده است. هدف اصلی از این حملات سایبری، جمع‌آوری اطلاعات بوده نه اقدامات خرابکارانه.

روسیه مسئولیت هرگونه دخالت در این حمله سایبری را رد کرده است.