سازمان عفو بین الملل از مقامات عربستان سعودی خواست «محمد الخضری» نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین( حماس ) در ریاض و پسرش هانی را آزاد کند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، سازمان عفو بین الملل تاکید کرد «محمد الخضری»، تبعه ۸۳ ساله فلسطینی که در عربستان بازداشت است، به دلیل بی توجهی‌های رژیم صهیونیستی به وضعیت بیماری او، حالش وخیم شده است.

عفو بین الملل گفت که الخضری قبل از اینکه  در چهارم آوریل ۲۰۱۹ توسط مقامات سعودی به طور خودسرانه بازداشت شود، مورد عمل جراحی به دلیل ابتلا به سرطان پروستات قرار گرفته بود. یک سال بعد، جلسات محاکمه جمعی شماری از شهروندان فلسطینی آغاز شد که در عادلانه بودن آن تردید وجود دارد و در حال حاضر در شرایط همه گیری کرونا که حال الخضری هم به دلیل بیماری‌اش رو به وخامت است، نگرانی‌ها درباره وضعیت او شدت گرفته است.

عفو بین الملل همچنین گفت که الخضری اخیرا هم دیگر قادر به حرکت دادن دست راست و برخی انگشتانش نبوده است و با کمک فرزندش کارهایش را انجام می‌دهد.

این سازمان از سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی نیز خواست با تضمین رفع اتهام‌های بی اساس از الخضری و فرزندش، آنها را آزاد کند. عفو بین الملل همچنین در این خصوص نامه‌ای به شاه عربستان فرستاد و  انتقال فوری الخضری به بیمارستان و اقدام برای معالجه وی تا قبل از فراهم شدن ترتیبات آزادی او را خواستار شد.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ بدون هیچ دلیل قانونی ۶۸ فلسطینی و اردنی را بازداشت کرده است.

الخضری و فرزندش در چهارم و پنجم آوریل ۲۰۱۹ در شهر جده به دست بخش اطلاعات سازمان امنیت کشور عربستان سعودی بازداشت شدند ، در آن زمان گفته شد آنها فقط برای مدت کودتای بازداشت خواهند بود اما این دوره هنوز ادامه دارد.