«دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق ایالات متحده در بیانیه‎ای اعلام کرد که حزب جمهوریخواه‌ نمی‌تواند رهبرانی مانند « میچ مک‌کانل » رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا را «محترم و قوی» بداند.

ترامپ رهبر اقلیت مجلس سنا را «یک سیاستمدار شکست خورده» نامید و گفت: «اگر دیگر سناتورهای جمهوری خواه در کنار مک‌کانل باقی بمانند، آنها بار دیگر پیروز نخواهند شد».

 ترامپ متعهد شد که از نامزدهای حامی طرح‌ها و سیاست‌های او مبنی بر «اول آمریکا» در انتخابات درون حزبی حمایت می‌کند.

میچ مک کانل پس از تبرئه شدن دونالد ترامپ در رای گیری استیضاح، در اظهاراتی گفت: ترامپ از نظر اخلاقی و عملی مسئول حمله مرگبار طرفداران افراطی اش به ساختمان کنگره در روز 6 ژانویه است.

مک کانل افزود: هیچ ابهام و تردیدی وجود ندارد که ترامپ از نظر اخلاقی و عملی مسئول تحریک اتفاقات آن روز است. افرادی که به این ساختمان حمله ور شدند، تصور می کردند که تحت فرمان و دستور رئیس جمهور آمریکا این کار را انجام می دهند.

طرح استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل «تحریک به شورش» با کسب کمتر از دوسوم آرای نمایندگان مجلس سنای آمریکا شکست خورد.

در رأی‌گیری بر سر تنها بند استیضاح ترامپ (تحریک به شورش) 57 نماینده سنا به گناهکار بودن ترامپ رأی دادند که این تعداد رأی کمتر از حدنصاب موردنیاز برای استیضاح (67 رأی) است.

در حالی که دموکرات‌ها به عنوان طراحان استیضاح ترامپ، برای محکوم کردن رئیس‌جمهور سابق آمریکا علاوه بر آرای موافق تمامی نمایندگان خود در سنا (48 نماینده دموکرات+2 نماینده مستقل نزدیک به دموکرات‌ها) به آرای موافق دست‌کم 17 نماینده جمهوری‌خواه نیاز داشتند، تنها 7 نماینده جمهوری‌خواه حاضر شدند که به استیضاح هم‌حزبی خود، دونالد ترامپ، رأی موافق بدهند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه‌ای پس از تبرئه در سنای آمریکا اعلام کرد: جنبش «آمریکا را دوباره با عظمت کنیم» تازه شروع شده است.